Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przez próbami wyłudzenia danych i zainfekowania komputera.
Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału funduszu, pracownicy otrzymują sygnały, że z maila wysłanego rzekomo przez NFZ odbiorca dowiaduje się o wycieku danych podmiotów, które współpracują z funduszem lub o aktualizacji serwisów internetowych systemu zarządzania obiegiem informacji.

- Informujemy i ostrzegamy. Nie doszło do żadnego wycieku danych z NFZ. Nasza instytucja nie udostępnia listy podmiotów, z którym współpracuje. Nie prowadzimy też obecnie żadnej aktualizacji serwerów systemu zarządzania obiegiem informacji. W sytuacjach, kiedy taka aktualizacja jest prowadzona na pewno nie informuje o tym drogą mailową - podkreśla rzecznik.

Beata Szczepanek dodaje, że kliknięcie w link podany w mailu, który rzekomo wysłany został przez pracownika Narodowego Funduszu Zdrowia spowoduje zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem i utratę danych.

Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że w domenie podane są adresy, które mogą sugerować, że autorem maila jest NFZ, ponieważ w nazwie mają tę zbitkę liter - mówi Beata Szczepanek.

W momencie otrzymania fałszywego maila należy zawiadomić zespół cyberbezpieczeństwa centrum e-zdrowia, które zajmuje się tego typu sprawami lub skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty