Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl chce reaktywowania Armii Krajowej. Fot. obronanarodowa.pl
Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl chce reaktywowania Armii Krajowej. Fot. obronanarodowa.pl
Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl chce reaktywowania Armii Krajowej.
- Trzonem oddziałów byliby członkowie organizacji paramilitarnych, które już działają w Polsce - mówił w magazynie "Radio Szczecin na wieczór" Grzegorz Matyjasik, jeden z pomysłodawców. - Pododdziały terytorialne nie będą siłą uderzeniową. One są siłą obronną. Można jednak stworzyć taki system, że to będą pełnowartościowe pododdziały.

Każdy z ochotników przeszedłby szkolenie wojskowe. Jednostki obrony terytorialnej wspierałyby działania polskiej armii i prowadziły działania partyzanckie, gdyby nasze granice przekroczyły obce wojska. - Podobnie jak robiła to Armia Krajowa podczas II wojny światowej - dodaje Matyjasik.

- To dobry pomysł - mówi specjalista do spraw obronności z Uniwersytetu Szczecińskiego, Mariusz Sikora. - Rezerwy w oparciu o młodzież akademicką mogły być tworzone i należy je tworzyć, bo w latach 2004-2008 system rezerw osobowych państwa polskiego zyskał kilka tysięcy podoficerów podchorążych rezerwy.

W tych latach uczelnie realizowały program obrony narodowej, państwo jednak z niego zrezygnowało. Szefowie Obrony Narodowej liczą, że w tworzenie oddziałów obrony terytorialnej będzie możliwe pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. MON nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie.
- Trzonem oddziałów byliby członkowie organizacji paramilitarnych, które już działają w Polsce - mówił w magazynie "Radio Szczecin na wieczór" Grzegorz Matyjasik, jeden z pomysłodawców.
- To dobry pomysł - mówi specjalista do spraw obronności z Uniwersytetu Szczecińskiego, Mariusz Sikora.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty