Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Są dodatkowe pieniądze, kolejne mamy z zagrożoną ciążą zostaną objęte opieką, dzięki temu zwiększy się ich szansa na jej donoszenie.
Chodzi o program "Prenatalprojekt", który prowadzą lekarze ze szpitala na Pomorzanach w Szczecinie. Wystartował w 2018 roku. Do tej pory skorzystało z niego 350 kobiet. A leczone są lekiem, który większość z nas ma w domowej apteczne - to Aspiryna.

Badania dowiodły, że lek, który uśmierza ból, może zapobiec przedwczesnym porodom. Programem objęte są pacjentki, które cierpią na niewydolność łożyska. Schorzenie to występuje u 10 procent kobiet w ciąży. Najczęściej u młodych mam, które zachodzą w ciążę po raz pierwszy.

- Badanie z krwi, badanie ultrasonograficzne i dodatkowo jeszcze w sposób standaryzowany będziemy mierzyć ciśnienie na tak wczesnym etapie - mówi dr. hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski, zastępca lekarza kierującego Kliniką Położnictwa i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie, pomysłodawca programu. - Ten algorytm pozwala przewidzieć wystąpienie w ponad 90 procentach różne objawy niewydolności łożyska.

- Kobietom uczestniczącym w programie wykonywane są badania, które mają stwierdzić czy ciąża jest zagrożona - dodaje Kwiatkowski. - Pierwsza ciąża jest nowością dla organizmu kobiety. Niestety układ immunologiczny nie jest w stanie zawsze zaadoptować rozwijającej się ciąży i ją stolerować, mówiąc bardzo kolokwialnym językiem. Pojawiają się objawy nietolerancji.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, ciężarna zostaje objęta szczególną opieką i monitoringiem. Pomaga w tym specjalna aplikacja. W przypadku potwierdzenia niewydolności łożyska pacjentkom jest podawana dawka aspiryny dziennie. Pieniądze na kontynuację programu przekazał Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.
- Badanie z krwi, badanie ultrasonograficzne i dodatkowo jeszcze w sposób standaryzowany będziemy mierzyć ciśnienie na tak wczesnym etapie - mówi dr. hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski, zastępca lekarza kierującego Kliniką Położnictwa i Ginekologii Samodz
- Kobietom uczestniczącym w programie wykonywane są badania, które mają stwierdzić czy ciąża jest zagrożona - dodaje Kwiatkowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty