Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Przedstawiciele większości w Senacie - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i senatorów niezależnych - zapowiedzieli podczas konferencji prasowej, że nie poprą wyboru Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
W czwartek Sejm większością głosów poparł jego kandydaturę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich za zgodą Senatu.

Szef klubu senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki powiedział, że większość nie poprze wyboru - jak to określił - "partyjnej kandydatury". Dodał, że "Senat nie pozwoli na zawłaszczenie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich".

Dziennikarze pytali senatorów, czy spotkają się z Bartłomiejem Wróblewskim. Poseł PiS-u zapowiedział, że zwróci się pisemnie do marszałka Senatu oraz przedstawicieli klubów i kół z prośbą o spotkanie. Marcin Bosacki powiedział, że "skoro ktoś prosi o spotkanie, to należy je odbyć".

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wskazał, że ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich pozwalająca pełnić funkcję po wygaśnięciu 5-letniej kadencji jest niezgodna z konstytucją. Kadencja dotychczasowego Rzecznika Prawa Obywatelskich - Adama Bodnara - zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z ustawą pełniłby obowiązki do czasu wyłonienia następcy. Po orzeczeniu Trybunału Adam Bodnar będzie mógł pełnić funkcję przez maksymalnie 3 miesiące.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty