Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Kurunen
Fot. pixabay.com / Kurunen
Rosja wstrzymuje od soboty dostawy gazu do Finlandii. Rząd w Helsinkach odmówił płacenia za surowiec rublami.
Wcześniej Moskwa na tej samej podstawie wstrzymała dostarczanie paliwa do Polski i Bułgarii. Po tym, gdy zachodnie kraje nałożyły sankcje na rosyjski system finansowy i zamroziły aktywa Banku Centralnego, Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący wszystkich zagranicznych kontrahentów do regulowania należności w rosyjskiej walucie.

Komisja Europejska uznała, że dokonywanie opłat tak jak chce tego Władimir Putin jest sprzeczne z zapisami kontraktowymi i narusza sankcje nałożone na Rosję. Moskwa otworzyła w jednym z banków specjalne konto, na które kontrahenci mogą wpłacać dolary lub euro, które zamieniane są na ruble. W ocenie Komisji Europejskiej ten sposób opłaty również narusza restrykcje.

Amerykańska grupa finansowa Citigroup policzyła, że mimo obowiązujących sankcji i deklaracji rezygnacji z rosyjskiego gazu, Moskwa w 2022 roku zarobi na eksporcie tego paliwa około 100 miliardów dolarów, czyli dwukrotnie więcej, niż rok wcześniej.

Według Citigroup, każdego dnia odbiorcy gazu z krajów Unii Europejskiej wpłacają na konto Gazpromu około 200 milionów dolarów.
Relacja Macieja Jastrzębskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty