Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Amerykański Senat przyjął reformę prawa do posiadania broni, której celem jest ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym.
Prezydent Joe Biden zapowiedział podpisanie ustawy po wcześniejszym zatwierdzeniu jej przez Izbę Reprezentantów.

W głosowaniu w Senacie reformę poparło 50 demokratów i 15 republikanów. 33 republikanów było przeciw. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, która niemal na pewno ją zatwierdzi. „Ta ponadpartyjna ustawa pomoże chronić Amerykanów. Dzięki niej dzieci w szkołach i społeczności lokalne będą bezpieczniejsze” - napisał w oświadczeniu Joe Biden i wezwał Izbę Reprezentantów by niezwłocznie zatwierdziła ustawę i przysłała ją na jego biurko. Amerykański prezydent podkreślił, że jest to pierwsza znacząca reforma dostępu do broni w USA od 28 lat.

Ustawa przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach oraz wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tzw. czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym.

Rozszerzona zostanie weryfikacja osób, które nie ukończyły 21 lat, a chcą kupić broń. Ustawa nie przewiduje popieranego przez większość Amerykanów podniesienia z 18 do 21 lat minimalnego wieku uprawniającego do zakupu broni szturmowej, takiej jak karabiny AR-15.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty