Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Komornik żąda od mieszkańców Rewala spłaty kredytu, zaciągniętego przez gminę. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin]
Komornik żąda od mieszkańców Rewala spłaty kredytu, zaciągniętego przez gminę. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin]
Komornik żąda od mieszkańców Rewala spłaty kredytu, zaciągniętego przez gminę.
Rewal jest winien Nordea Bankowi 30 mln zł, w tym prawie dwa miliony do natychmiastowej zapłaty. Nie mogąc ściągnąć należności z zadłużonej gminy, komornik wysyła sądowe nakazy mieszkańcom, pytając jednocześnie, czy oni z kolei mają długi wobec gminy. Jeśli tak, pieniądze powinni wpłacać na jego konto. Problem w tym, że takie listy dostają również osoby, które żadnych długów wobec gminy nie mają.

Mieszkańcy, którzy dostali pisma od komornika, a wszystkie swoje zobowiązania regulują na bieżąco, są zszokowani i żądają wyjaśnień.

- W pierwszym momencie, myślałam, że komornik zajmuje nasze mieszkanie, jesteśmy zbulwersowani - mówią mieszkańcy.

Skarbnik gminy Seweryn Babiło powiedział nam, że komornik zwrócił się o adresy wszystkich mieszkańców, a nie tylko dłużników.

- Na podstawie wezwania komornika sądowego gmina była zobowiązana przedstawić listę dzierżawców, którzy mieli lub nie jakiekolwiek zobowiązania wobec gminy - powiedział Babiło.

Rzecznik prasowy Krajowej Izby Komorniczej Robert Damski wyjaśnia, że komornik prosił tylko o adresy dłużników. - Być może, przez czyjąś niefrasobliwość, została sporządzona lista wszystkich mieszkańców. Drugi powód, w który trudno mi uwierzyć, to ten, że ktoś nie zrozumiał pisma - uważa Damski.

Rzeczniczka banku Nordea odmówiła komentarza w tej sprawie powołując się na tajemnicę bankową. Według przepisów, każdy z mieszkańców, który dostał list od komornika - musi na niego odpowiedzieć, inaczej grozi mu kara w wysokości 500 złotych.

Zadłużenie Rewala to około 115 milionów złotych. Jego władze zapewniają, że plan naprawczy finansów samorządu jest gotowy - czeka tylko na akceptację m.in. wojewody. Obecnie władze gminy negocjują z bankiem bardziej korzystne warunki spłaty kredytu i wstrzymania komorniczej egzekucji.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty