Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Pracowita noc strażaków: do północy interweniowali ponad 1000 razy usuwając skutki wichury. Pociągi mają opóźnienia, a setki miejscowości pozostają bez prądu.
Godzina 12:00
W Gryfinie doszło do naruszenia konstrukcji dachu sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich. Z tego powodu przejście obok obiektów sportowych szkoły - od strony ul. Jana Pawła II do Iwaszkiewicza - jest zamknięte, a przemieszczanie się w okolicy budynku zagraża życiu i zdrowiu.

Lodowisko przy Netto Arenie zostało zamknięte z powodu wichury. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców właściciele zdecydowali o nieotwieraniu lodowiska przy ul. Szafera.

Szczecińska Gubałówka przesuwa godzinę otwarcia ślizgawki na godzinę 14 z zastrzeżeniem, że wszystko może ulec zmianie.

Dodatkowo rośnie liczba interwencji strażaków na terenie miasta - jest ich już prawie 300 i na pewno przekroczymy tę liczbę - mówił rzecznik Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, kapitan Franciszek Goliński.

Godz. 11:00
46 tys. odbiorców w regionie wciąż bez prądu. Technicy od wczesnego rana usuwają skutki awarii wynikające z silnego wiatru i drzew zrywających linie wysokiego i średniego napięcia.

Elektryczności nie mają Płonia w Szczecinie czy cała Chojna. Pociągi, które nie mają napędu spalinowego kursują z ogromnymi opóźnieniami - niektóre sięgają nawet dwóch godzin, jak np. linia Stargard-Białogard.

- Na szlaku Łoźnica-Białoń na linii kolejowej Szczecin Dąbie-Świnoujście przewoźnicy zorganizowali dla podróżnych zastępczą komunikację autobusową. Na odcinku Świnoujście-Szczecin Główny za pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP InterCity oraz na odcinku Białoń-Rokita za pociągi regionalne przewoźnika Polregio - wylicza Magdalena Janus, rzecznik prasowy PKP PLK.

Godz. 9:00
Ogromne opóźnienia pociągów: od godz. 5.30 dwa pociągi - "Uznam" i "Stańczyk" stoją w Stargardzie i Podjuchach w związku z powalonym drzewem.

W wyniku bardzo silnego wiatru padające spoza pasa kolejowego drzewa powodują zmiany w kursowaniu pociągów - mówi Magdalena Janus, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Obecnie służby techniczne Polskich Linii Kolejowych pracują na trasach Szczecin Podjuchy-Szczecin Port Centralny. Tam mamy wstrzymany ruch pociągów, a pociągi jeżdżą trasą zmienioną przez Szczecin Dąbie - wylicza Magdalena Janus.

Do podobnej sytuacji doszło na odcinku Łobez-Chociwel. Opóźnienia mają również pociągi na trasie Szczecin-Poznań Główny oraz Szczecin Dąbie-Świnoujście.

Pasażerowie muszą się uzbroić w cierpliwość ponieważ nie wiadomo ile potrwa usuwanie utrudnień.

Na odcinku Choszczno-Kolin brakuje napięcia w sieci trakcyjnej. Na tym odcinku pociągi są przeciągane trakcją spalinową.

Kolejne utrudnienia na odcinku Łoźnica-Białoń na trasie Szczecin Dąbie-Świnoujście; zastępcza komunikacja autobusowa kursuje na odcinku Świnoujście-Szczecin Główny.

Dodatkowo Polregio zorganizowało zastępczą komunikację autobusową na odcinku Białuń-Rokita.

Przewrócone drzewo spowodowało również zmiany kursowania pociągów na trasie Kołobrzeg-Trzebiatów.

Przewoźnicy apelują do podróżnych o sprawdzanie na bieżąco sytuacji na stronie Portal Pasażera.

Godz. 8:00
W całym regionie strażacy interweniowali w sumie ponad 1000 razy, w samym Szczecinie ponad 70. W usuwaniu skutków wichury pracuje pięć jednostek straży pożarnej ze Szczecina, Portowa Straż Pożarna i OSP Śmierdnica.

- Do godz. 7.05 otrzymaliśmy informacje o ponad 70 zdarzeniach, dotyczyły głównie powalonych drzew. Były też zdarzenia, które dotyczyły np. uszkodzonego dachu. Inne zdarzenia to np. uszkodzone billboardy czy przewrócony przystanek na al. Wojska Polskiego - informuje kapitan Franciszek Goliński, rzecznik Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Dodatkowo w regionie 578 miejscowości było pozbawionych prądu. Doszło do ok. 200 przerw w dostawie prądu i ponad 29 awarii na liniach wysokiego i niskiego napięcia w związku z powalonymi drzewami. Do godz. 6 bez prądu pozostało ponad 71 tys. odbiorców.

Zablokowana jest krajowa "jedenastka" między Szczecinem a Bobolicami. Na jadącą ciężarówkę zwaliło się drzewo - przyczyną był silny wiatr. Na miejscu są strażacy, którzy usuwają zawalidrogę. Kierowcy nic się nie stało. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 9.

Województwo zachodniopomorskie zmaga się z najsilniejszym orkanem od 18 lat. W 2004 roku przez Polskę przeszedł niż Pia. Wtedy najsilniejszy poryw wyniósł 115km/h i także został zarejestrowany w Darłowie.

Promy w Świnoujściu na razie kursują zgodnie z rozkładem.

Najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed silnym wiatrem obowiązuje w naszym województwie do godziny 15.

Godz. 07:20
Strażacy w regionie podjęli ponad kilkaset interwencji, a kilkadziesiąt w samym Szczecinie.

Na parkingu przed jednym z marketów wichura porwała wózki sklepowe. W mieście jest mnóstwo przewróconych śmietników, porwanych banerów i reklam.

- Właśnie wróciliśmy z Głębokiego, udrożnialiśmy kierunki. Powalone drzewa, zerwane dachy. Jak oceniam ten wiatr? Jako: sprzyjający wyjazdom! - mówił młodszy kapitan Bartłomiej Koś ze szczecińskiej straży pożarnej podczas interwencji przy powalonym drzewie na ul. Twardowskiego.

Godz. 02:10
Kolejne kłopoty z przejazdem w regionie. Drzewo zablokowało skrzyżowanie Łużyckiej i Brzozowej w Gryfinie. Nikomu nic się nie stało.

O północy najmocniej z całej Polski wiało w Darłowie – informuje IMGW. Porywy wiatru osiągały 121,3 km/h. Jak oceniają synoptycy to najsilniejszy orkan, jaki przeszedł nad województwem zachodniopomorskim od 18 lat. W 2004 roku region zmagał się z orkanem PIA. Wtedy też najmocniej wiało w Darłowie, choć słabiej niż dziś, bo 115 km/h.

Godz. 01:40
Nadal poważne problemy z dostawami prądu w regionie. Jak podaje Enea w województwie zachodniopomorskim usuwanych jest ok. 180 awarii. Tak jest między innymi w Rymaniu, na ulicy Szkolnej drzewo uszkodziło linie i dwa słupy energetyczne.

Prąd wrócił już do części odbiorców w Szczecinie. Wciąż zasilania nie mają mieszkańcy Podbórzańskiej, Kredowej, Szczecińskiej i Poznańskiej.

Prądu nie ma również w Drawsku Pomorskim. W szpitalu strażacy musieli pomagać w uruchomieniu agregatu, który zasili placówkę.

Godz. 01:10
Strażacy interweniują na skrzyżowaniu ulic Jasnej i Struga w Szczecinie. To na wyjeździe z osiedla słonecznego. Wiatr uszkodził sygnalizację świetlna. Zwisa na kablu nad jezdnią.

Już ponad 200 awarii energetycznych w Zachodniopomorskiem.

Godz. 00:45
Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 112. Drzewo spadło na jezdnię w miejscowości Rzesznikowo, w powiecie Kołobrzeskim. Z kolei w Skrzydłowie TIR zderzył się z powalonym konarem. Nie ma osób poszkodowanych.

W całym regionie są problemy z dostawami prądu. Marek Kubiak, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, poinformował na Twitterze, że tylko w Koszalinie 40 tysięcy odbiorców nie ma zasilania.

Godz. 00:20
Powalone drzewo blokuje przejazd ulicą Bogumińską w Szczecinie.Z kolei na drodze krajowej nr 20 konar spadł na jadący samochód. Do zdarzenia doszło niedaleko Szczecinka. Nie ma osób poszkodowanych.

Według synoptyków najsilniejszych podmuchów wiatru spodziewać możemy się ok. 1 w nocy.

W regionie doszło do ponad 150 awarii energetycznych. Problemy z dostawami prądy są również w Pyrzycach, Chojnie, Czaplinku i Złocieńcu.

Godz. 23:55
Kilkadziesiąt interwencji straży w Szczecinie. Powalone drzewa spadły na dachy kilku budynków, konary blokują też ulice. Najwięcej wyjazdów straż ma na prawobrzeże. Na Portowej drzewo spadło na jezdnię i zaparkowany samochód.

W regionie wiatr wieje z prędkością ponad 110 km/h. Tak jest nad morzem i w Szczecinie. Sztorm na Bałtyku ma siłę 9 w skali Beauforta.


Godz. 23:30
Wichura uszkodziła linie energetyczne w regionie. Bez prądu są mieszkańcy Szczecina. Dotyczy to m. in. ulic: Bośniackiej, Irydowej, Narzędziowej, Goleniowskiej, Góralskiej, Wolińskiej, Słupskiej, Nowogardzkiej i Podbórzańskiej. Jak informuje Enea prąd powinien wrócić do mieszkań ok. 2 w nocy.

Zasilania nie mają także mieszkańcy Rosówka, Kołbaskowa, Łobza, Białego Boru i części Świnoujścia.

Godz. 23:10
Powalone drzewo na ulicy Kupczyka w Szczecinie. Trasa od Jeziora Głębokie do Dobrej jest nieprzejezdna. Służby są na miejscu. Strażacy w regionie do usuwania skutków silnego wiatru wyjeżdżali już prawie 500 razy.

Godz. 22:50
W Szczecinie strażacy do tej pory interweniowali ok. 20 razy. Połamane drzewa i gałęzie usuwają między innymi na Floriana Krygiera, Hrubieszowskiej, Ku Słońcu, Witkiewicza i 1 Maja. W stolicy Pomorza Zachodniego wiatr wieje z prędkością ok. 70 km/h.

Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 112. W miejscowości Krzywopłoty, w gminie Karlino, samochód osobowy uderzył w przewrócone drzewo. Nikomu nic się nie stało.

Godz. 22:30
Powalone drzewa blokują kolejne trasy w regionie. Tak jest na drodze krajowej nr 20. Strażacy z OSP Czaplinek interweniują w Rakowie, a także w Studniczce na drodze wojewódzkiej nr 177.

Problemy również na trasie S3. Zablokowane są dwa pasy ruchu między węzłami Miękowo i Goleniów. Na jezdnię spadły gałęzie drzewa. Ruch odbywa się pasem szybkim.

Najmocniej wieje teraz we wschodniej części regionu. W Koszalinie i Kołobrzegu wiatr osiąga 90 km/h.

Godz. 21.50
Coraz mocniej wieje także w Szczecinie. Drzewo leży na ul. Wolińskiej, jest problem z przejazdem.

Godz. 21.30
Dwa powalone drzewa blokują przejazd przez drogę krajową nr 31. Tak jest na odcinku w stronę Widuchowej. Nieprzejezdna też trasa między Nowogardem w Dobrą Nowogardzką. Tam także drzewo na jezdni. Kolejne wiatrołomy strażacy usuwają z trasy Złocieniec-Osiek Drawski.

Godz. 21.00
Najmocniej w regionie wieje teraz w Kołobrzegu. Tam są podmuchy do około 70 km/h. Wiatr będzie jednak się wzmagał i przesuwał na wschód regionu. Spodziewać możemy się też opadów deszczu.

Godz. 20.00
Drzewo spadło na linię energetyczną w Koziej Górze w gminie Karlino. Na miejscu pracują strażacy. Mogą być problemy z dostawami prądu.

Jednak najsilniejszych podmuchów spodziewać możemy się w nocy i w niedzielę rano. Według prognoz wiać ma nawet do 100 km/h, a nad morzem do 130 km/h.

Godz. 19.00
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. Alert dla całego kraju obowiązuje w sobotę i niedzielę. Największa wichura tego roku w Polsce przejdzie w sobotę przez województwo zachodniopomorskie - ostrzegają synoptycy i wydają ostrzeżenia: drugiego oraz trzeciego - najwyższego - stopnia.8 eye
- Na szlaku Łoźnica-Białoń na linii kolejowej Szczecin Dąbie-Świnoujście przewoźnicy zorganizowali dla podróżnych zastępczą komunikację autobusową. Na odcinku Świnoujście-Szczecin Główny za pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP InterCity oraz na odcinku Białoń-Rokita za pociągi regionalne przewoźnika Polregio - wylicza Magdalena Janus, rzecznik prasowy PKP PLK.
Relacja Kamila Nieradki (Radio Szczecin)
- Obecnie służby techniczne Polskich Linii Kolejowych pracują na trasach Szczecin Podjuchy-Szczecin Port Centralny. Tam mamy wstrzymany ruch pociągów, a pociągi jeżdżą trasą zmienioną przez Szczecin Dąbie - wylicza Magdalena Janus.
- Do godz. 7.05 otrzymaliśmy informacje o ponad 70 zdarzeniach, dotyczyły głównie powalonych drzew. Były też zdarzenia, które dotyczyły np. uszkodzonego dachu. Inne zdarzenia to np. uszkodzone billboardy czy przewrócony przystanek na al. Wojska Polskiego - informuje kapitan Franciszek Goliński, rzecznik Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. KP PSP Białogard / mł. ogn. mgr Marcin Rynkiewicz
Fot. KP PSP Białogard / mł. ogn. mgr Marcin Rynkiewicz
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. KP PSP Białogard / mł. ogn. mgr Marcin Rynkiewicz
Fot. KP PSP Białogard / mł. ogn. mgr Marcin Rynkiewicz
Fot. OSP Czaplinek
Fot. OSP Czaplinek
Fot. OSP Czaplinek
Fot. OSP Czaplinek
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim
Fot. Facebook Wypadki i pożary w Zachodniopomorskim

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty