Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Leopard 2A4. Fot. Wikipedia / Ministerstwo Obrony Narodowej
Leopard 2A4. Fot. Wikipedia / Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister obrony Niemiec, Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę. Zakłada on, że może zostać podjęta "już wkrótce".
Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Berlinie dodał jednak, że inne kraje mogą już rozpocząć szkolenie ukraińskich załóg czołgów na niemieckich Leopardach.

Boris Pistorius powiedział, że żywa dyskusja wokół Leopardów przykrywa rzeczywiste informacje o skali niemieckiego wsparcia dla Ukrainy.

- Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce liderów wsparcia wojskowego dla Kijowa. Przeznaczyliśmy na ten cel w sumie już około 3,3 miliardów euro. Tylko USA i Wielka Brytania dostarczyły nieco więcej - bronił się szef niemieckiego MON.

Boris Pistorius dodał, że kraje posiadające Leopardy mogą już rozpocząć szkolenia ukraińskich żołnierzy z ich obsługi. Do tej pory Berlin nie wyrażał zgody ani na wysłanie tych czołgów z własnych zasobów, ani na dalszy ich eksport z innych krajów. Według polityka SPD decyzja o wysłaniu własnych Leopardów nie zależy od niego, lecz od kanclerza Olafa Scholza. Podkreślił, że on sam mógł jedynie zlecić kontrolę tych czołgów, aby "w razie czego móc szybko zareagować".

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że Niemcy powinny być europejskim liderem wsparcia dla Ukrainy. Według niego Putin nie zrezygnował ze swoich imperialnych planów, a ciężka broń ocali wielu Ukraińców przed śmiercią, ukraińskie szpitale i szkoły przed zniszczeniem.

Media wskazują na ostatnie sondaże, według których Olaf Scholz musiałby przekonać w tej sprawie ponad połowę niemieckiego społeczeństwa.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty