Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Unijni przywódcy gratulowali Borisowi Johnsonowi zwycięstwa w czwartkowych wyborach parlamentarnych.
Zdecydowana wygrana przesądza o brexicie wraz z końcem stycznia. 27-mka zadeklarowała gotowość bliskich przyszłych relacji. Brexit jest jednym z tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli.

Po zwycięstwie Partii Konserwatywnej kończy się okres niepewności, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii jest nieuniknione. Najważniejsze jest więc, by zapewnić ścisłe relacje Londynu z Brukselą po brexicie - tak można podsumować wypowiedzi unijnych przywódców przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że oczekuje szybkiego przegłosowania umowy brexitowej w brytyjskim parlamencie, by przypieczętować uporządkowane wyjście.

- Ważne jest, byśmy mieli klarowną sytuację tak szybko, jak to możliwe - powiedział szef Rady.

Dodał, że 27-mka jest gotowa bardzo szybko rozpocząć negocjacje z Londynem w sprawie przyszłej umowy handlowej. Charles Michel nie odpowiedział na pytanie, czy możliwe jest wynegocjowanie porozumienia handlowego w ciągu roku, bo tyle będzie trwał okres przejściowy utrzymujący obecne status quo. Po brexicie Wielka Brytania będzie poza Unią, ale związana unijnymi regulacjami przez cały ten okres i nadal będzie miała dostęp do jednolitego rynku.

- Nie chcę przewidywać, bazując na dotychczasowych doświadczeniach. Mam nadzieję, że będziemy ciężko pracować z brytyjskim rządem. Ważne jest, by zagwarantować stabilność i bezpieczeństwo możliwie jak najszybciej, bo to jest ważne nie tylko dla obywateli, ale i firm, zarówno brytyjskich jak i europejskich - podkreślił szef Rady.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po wyborach na Wyspach stabilizuje się scena polityczna w Wielkiej Brytanii i jest to nadzieja na otwarcie nowego rozdziału w jej relacjach z Unią.

- Rozdziału, który będzie oznaczał pogłębioną współpracę w zakresie handlu, bezpieczeństwa i współpracę polityczną - dodał szef polskiego rządu.

- Boris wygrał, Brytyjczycy wyjdą z Unii niestety to zła wiadomość dla Europy - skomentował z kolei premier Czech Andrej Babisz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty