Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Belgia nie otworzy we wtorek granic dla 15 krajów spoza Wspólnoty. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Belgia nie otworzy we wtorek granic dla 15 krajów spoza Wspólnoty. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Belgia nie otworzy we wtorek granic dla 15 krajów spoza Wspólnoty uznanych przez unijne rządy za bezpieczne w związku z poprawą sytuacji epidemicznej. Tak zdecydował rząd w Brukseli, a odmowę otwarcia granic tłumaczy względami bezpieczeństwa.
W ubiegłym tygodniu unijne kraje większością głosów zdecydowały, że 1 lipca zezwolą na podróże z i do Gruzji, Czarnogóry i Serbii, Maroka, Tunezji, Algierii, oraz Kanady, Australii i Nowej Zelandii, a także Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Urugwaju i Rwandy i Chin - jeśli zastosują zasadę wzajemności.

Początkowo belgijskie władze mówiły, że otworzą granice z tygodniowym opóźnieniem, 7 lipca, bo potrzebują więcej czasu by sprawdzić, czy jest to bezpieczne dla zdrowia obywateli.

Ta analiza nie wypadła pozytywnie i rząd w Brukseli zdecydował, że granice z państwami spoza Unii pozostaną zamknięte do odwołania. Belgijskie media informują, że rząd federalny podjął taką decyzję, bo niepokoją go nowe przypadki zakażenia koronawirusem w niektórych krajach.

Poza tym nie wszystkie państwa stosują zasadę wzajemności i nie zezwalają Belgom na wjazd.

Rząd zdecydował też, że jeśli któreś z państw sąsiadujących otworzy granice z 15 krajami spoza Wspólnoty, wtedy Belgia wprowadzi wyrywkowe i niezapowiadane kontrole graniczne, by zapewnić, że nikt spoza Unii nie wjedzie na jej teren.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty