Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/ireneusz-zyska
źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/ireneusz-zyska
- W tym miesiącu pod obrady Sejmu ma wejść ustawa o morskiej energetyce wiatrowej - poinformował we wtorek w Szczecinie wiceminister środowiska Ireneusz Zyska, który pełni funkcję pełnomocnika rządu do spraw odnawialnych źródeł energii.
Na ustawę czekają inwestorzy, którzy chcą budować morskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku.

- Nie przewidujemy bezpośrednich dopłat, dotacji do rozwoju tego biznesu. Na czym polega de facto pomoc publiczna? W tym przypadku, jeśli inwestor uzyska takie wsparcie w postaci decyzji administracyjnej ma gwarantowany odbiór za daną cenę energii elektrycznej, wytworzonej w instalacji Morskiej Farmy Wiatrowej przez 25 lat. To powoduje, że taki projekt jest bankowalny - mówił Zyska.

Szacuje się, że budowa morskich elektrowni wiatrowych da tysiące miejsc pracy.

- Ma powstać ponad 77 tysięcy nowych miejsc pracy, głównie na Pomorzu Środkowym, ale myślę, że również tutaj na Pomorzu Zachodnim. Stąd moja wizyta dzisiaj w Szczecinie, w Świnoujściu, aby z bliska zobaczyć, jak ten potencjał wygląda i uruchomić pewne procesy, które pozwolą chociażby na wykorzystanie infrastruktury stoczniowej czy portowej - dodał Zyska.

Inwestycje, według planów, mają ruszyć za cztery lata, ale już dziś szuka się miejsc, gdzie mogą powstać porty serwisowe dla statków obsługujących morskie elektrownie wiatrowe. Jednym z takich portów może być Świnoujście lub Szczecin.
- To powoduje, że taki projekt jest bankowalny - mówił Zyska.
- Stąd moja wizyta dzisiaj w Szczecinie, w Świnoujściu, aby z bliska zobaczyć, jak ten potencjał wygląda i uruchomić pewne procesy, które pozwolą chociażby na wykorzystanie infrastruktury stoczniowej czy portowej - dodał Zyska.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty