Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Finalna wersja Krajowego Planu Odbudowy została przekazana Komisji Europejskiej.
To dokument, który musi przygotować każde unijne państwo, aby móc skorzystać ze środków z Instrumentu na rzecz Funduszu Odbudowy. Dla Polski przewidziano ponad 57 miliardów euro unijnych dotacji i pożyczek.

Wiceminister funduszy Waldemar Buda powiedział, że rząd przesłał komisji plan, który zawiera już wszystkie poprawki Lewicy. - Rada Ministrów w piątek zatwierdziła ten plan. Są wszystkie uwagi, które przedstawiła Lewica, które wynegocjowaliśmy. Pan premier potwierdził. Są uwagi, które wypłynęły w konsultacjach społecznych i dotyczą przede wszystkim samorządów i rolnictwa - powiedział Buda.

Złożony dokument nie podlega już konsultacjom krajowym. Polski Krajowy Plan Odbudowy został udostępniony również Radzie Europejskiej i europarlamentowi.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potwierdziła, że otrzymała z Polski Krajowy Plan, który zostanie sfinansowany z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że plan koncentruje się na kluczowych obszarach dla gospodarki - innowacyjności, przedsiębiorczości i reformie rynku pracy, transformacji ekologicznej i cyfrowej, ekologicznym transporcie i wzmocnieniu systemu opieki zdrowotnej. Polska jest czternastym państwem członkowskim, który przesłał do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy.

W komunikacie prasowym Komisji napisano, że wniosek rządu w Warszawie dotyczący realizacji programów przewiduje wypłatę prawie 24 miliardów euro w formie bezzwrotnych grantów i 12 miliardów euro niskooprocentowanych pożyczek. Zgodnie z procedurami Komisja teraz oceni polski plan. Ma na to dwa miesiące.
Wiceminister funduszy Waldemar Buda powiedział, że rząd przesłał komisji plan, który zawiera już wszystkie poprawki Lewicy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty