Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki
  Reklama  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kilkanaścioro dzieci wyleczono już z zespołu PIMS w szpitalu "Zdroje" w Szczecinie. To groźne powikłanie po zakażeniu koronawirusem.
Powikłania rozwijają się 4 do 6 tygodni po zakażeniu, występują także u pacjentów bezobjawowych. Tak jest w przypadku 7-letniego Antosia. Rodzice nie wiedzieli, że był chory.

- W pewnym momencie pojawiły się jednak niepokojące objawy - mówi Łukasz Zając, tata chłopca. - Mnie najbardziej zaniepokoiła wysoka gorączka, regularnie co 6-7 godzin 39 stopni. W pewnym momencie organizm przestał przyjmować leki przeciwgorączkowe, były odruchy wymiotne, brak apetytu i totalna bezsilność dziecka, pokładanie się, senność.

Stan zapalny wywołuje to, że nasze komórki odpornościowe gwałtownie wyrzucają substancje zapalne, które normalnie służą do niszczenia bakterii i wirusów. Wywołuje to właśnie koronawirus.

- Ten zespół najczęściej przebiega ciężko - mówi dr n. med. Paweł Gonerko, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala Zdroje w Szczecinie. - Niestety gwałtowne uwolnienie tych wszystkich substancji, które normalnie mają zabijać to, co na nas napada, uszkadza nasze własne komórki. Powoduje różnego rodzaju zaburzenia. Oparte jest to przede wszystkim o odczyny zapalne naczyń krwionośnych.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych serca lub mózgu. Wtedy mogą powstawać tętniaki. W Polsce PIMS potwierdzono u ok. 400 dzieci.
Rodzice nie wiedzieli, że był chory. W pewnym momencie pojawiły się jednak niepokojące objawy - mówi Łukasz Zając, tata chłopca.
- Ten zespół najczęściej przebiega ciężko - mówi dr n. med. Paweł Gonerko, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala Zdroje w Szczecinie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty