Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają rozmowy szefa resortu Joachima Brudzińskiego z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych podległych MSWiA.
Dotyczą one prowadzonego od lipca protestu policjantów, do którego dołączyli także funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

Związkowcy mają nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie, ale jak zaznacza Rafał Jankowski, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, karty w tej grze leżą po stronie ministra Brudzińskiego.

- Nasze propozycje zna i wie, jaka jest sytuacja na ulicach. Pewnie wie, że niedługo jest 11 listopada. Pewnie wie, kto może przyjechać do Warszawy - mówi Jankowski i dodaje, że oczekuje od ministra rzeczowej rozmowy.

Ze strony związkowców uczestniczy cała Rada Federacji. Nieobecni są tylko przedstawiciele Służby Celnej i Służby Więziennej, gdyż nie podlegają oni MSWiA. Związkowcy domagają się spełnienia sześciu postulatów m.in. złagodzenia przepisów emerytalnych oraz podwyżki uposażeń na poziomie zagwarantowanym żołnierzom.

MSWiA proponuje podwyżkę, ale w wysokości ponad 300 zł w styczniu 2019 roku i ponad 250 zł od lipca. Jankowski powiedział, że związki są gotowe zrobić krok w tył, bo na tym polegają negocjacje, ale tego samego oczekuje od drugiej strony.
Relacja Michała Fabisiaka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty