Konieczna jest ściślejsza koordynacja działań unijnych krajów i szczegółowa wymiana informacji - tak uznali ministrowie zdrowia 27 państw po nadzwyczajnej naradzie w Brukseli.
Szef resortu zdrowia poinformował, że Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zakupów medycznych na wypadek pandemii. Ma to zapewnić dostęp do szczepionek na koronawirusa, jeśli takie pojawią się na rynku.
Wspólny unijny mechanizm ma zapobiec sytuacjom, w których kraje członkowskie będą się prześcigać w dostępie do nowych szczepionek czy leków na koronawirusa. Gwarantuje równy dostęp wszystkim krajom. W przypadku dużego zapotrzebowania to może mieć kluczowe znaczenie.
Wspólne zakupy z udziałem większej liczby państw pozwolą też wynegocjować korzystniejszą cenę. Unijny mechanizm przetargowy zaproponowała w 2009 roku Komisja Europejska po wybuchu świńskiej grypy, kiedy pojawiły się braki w dostępie do szczepionek. Teraz, w związku z koronawirusem, pierwszy przetarg już został rozpisany. Dotyczył środków ochrony osobistej - maseczek i rękawiczek. Przystąpiło do niego 20 krajów.