Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Od poniedziałku program szczepień przyspiesza. Mówił o tym podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Poinformował, że do tej pory wykonano 7,7 mln szczepień, z czego ponad 2 mln dwiema dawkami. Podkreślił, że do końca miesiąca wypracowane zostaną zasady prowadzenia szczepień w zakładach pracy.

Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień powiedział na konferencji prasowej, że plan na ten tydzień przewiduje wykonanie ponad miliona szczepień na COVID-19. Podkreślił, że dzięki przyspieszeniu akcji szczepień, łączna liczba wykonanych szczepień na koniec kwietnia ma wynieść 20 milionów.

Michał Dworczyk podkreślił, że zaszczepionych jest coraz więcej seniorów. Jak mówił, 70 procent osób w wieku 70 lat i więcej ma za sobą szczepienie lub jest na nie zarejestrowanych. W grupie wiekowej 60-69 lat ten odsetek wynosi 51 procent. Szef kancelarii premiera dodał, że w ostatnich dziesięciu dniach na konkretne terminy szczepienia zapisało się ponad 900 tysięcy osób powyżej 60 roku życia.

Minister poinformował, że na środę jest zaplanowana pierwsza dostawa szczepionki firmy Johnson&Johnson. Do Polski ma dotrzeć 120 tysięcy dawek tego preparatu. Jest on jednodawkowy, czyli pacjent otrzymuje tylko jeden zastrzyk. Minister powiedział, że szczepionki te trafią do szczepiennych zespołów wyjazdowych i będą przeznaczone dla osób z ograniczoną mobilnością z dwóch powodów: ze względu na dobro pacjentów unieruchomionych czy z ograniczoną mobilnością, a także ze względów praktycznych - dzięki temu zespół nie będzie musiał dwukrotnie wyjeżdżać na szczepienie takiej osoby.

Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień przypomniał, że dziś rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób urodzonych w 1962 roku. We wtorek będą mogły zapisać się osoby urodzone w roku 1963. W kolejnych dniach kolejne roczniki aż do 1973. Rejestracja dla osób urodzonych w tym roku rozpocznie się 24 kwietnia. Ta rejestracja rocznikowa jest dla tych osób, które w styczniu i w lutym nie zgłosiły się jako chętne na szczepienia.

Michał Dworczyk poinformował jednocześnie, że w przypadku pięciu grup zawodowych minister zdrowia zgodził się na szczepienie w trybie priorytetowym. Chodzi o łącznie około 1800 osób. Minister wyjaśnił, że "dotyczy to dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania; pracowników: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, CEZ (Centrum e-Zdrowia) - instytucji odpowiadającej za obsługę informatyczną wszystkich procesów realizowanych w ramach resortu zdrowia oraz kalendarza szczepień i systemów niezbędnych do zamawiania szczepionek; a także pracownicy Chmury Krajowej - systemu obsługującego centralną rejestrację i kalendarz szczepień oraz instytucji dostarczających tlen do szpitali". "Pracownicy tych instytucji będą w najbliższych dniach zaszczepieni, żeby zapewnić ciągłość procesu szczepień w Polsce" - dodał Michał Dworczyk.

Obecnie w Polsce szczepienia są prowadzone preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce wykonano łącznie 7 milionów 687 tysięcy 617 szczepień. Dwie dawki otrzymało w sumie 2 miliony 106 tysięcy 549 osób. W ciągu ostatniej doby podano niemal 42,5 tysiąca szczepionek. Łącznie do tej pory do Polski dostarczono niemal 9 milionów dawek szczepionek na koronawirusa, z czego ponad 8,3 miliona trafiło do punktów szczepień.
Relacja Sylwii Białek (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty