Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Rzecznik rządu Piotr Mueller. Fot. twitter.com/PremierRP
Rzecznik rządu Piotr Mueller. Fot. twitter.com/PremierRP
Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził we wtorek w Brukseli, że polsko-czeskie negocjacje w sprawie Turowa się kończą, a umowa ramowa już została zawarta.
Po zakończeniu negocjacji, Czesi mają wycofać skargę przeciwko Polsce przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził we wtorek w Brukseli, że polsko-czeskie negocjacje w sprawie Turowa się kończą, a umowa ramowa już została zawarta. Po zakończeniu negocjacji Czesi mają wycofać skargę przeciwko Polsce przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W belgijskiej stolicy trwa szczyt unijny. Przy okazji premierzy Polski i Czech negocjują porozumienie w sprawie kopalni i elektrowni w Turowie, niedaleko granicy polsko-czeskiej.

Czesi wnieśli wcześniej skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, argumentując, że Turów ma negatywny wpływ na środowisko po ich stronie granicy. W odpowiedzi TSUE nakazało wstrzymanie wydobycia w kopalni.

W nocy Mateusz Morawiecki poinformował, że udało się wynegocjować porozumienie z Czechami - Polska przekaże środki na inwestycje w środowisko, a Czesi wycofają skargę.

We wtorek rano część agencji cytowała jednak wypowiedź premiera Czech, Andreja Babisza, który miał powiedzieć, że porozumienia jeszcze nie ma, skarga nie została więc wycofana. Według Piotra Müller doszło tu do medialnego nieporozumienia.

- Te negocjacje w tej chwili właśnie się kończą. We wtorek mówił o tym Andrej Babisz, że czeka nas finalizowanie tej umowy, który jest warunkiem do wycofania skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To samo w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, wskazywał że podpisanie tej umowy, którą finalizujemy w tej chwili, jest warunkiem do wycofania przez stronę czeską skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział Piotr Müller.

Wstępne polsko-czeskie porozumienie zakłada, że Polska zainwestuje 45 mln Euro w wieloletnie projekty w okolicy Turowa. Powołana zostanie też komisja ekspercka, która będzie badała wpływ kopalni na środowisko, a PGE dokończy w tym miejscu inwestycje środowiskowe, w budowę specjalnych ekranów chroniących poziom wód gruntowych.
Polska argumentuje, że wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów nie jest możliwe - zaopatruje ona elektrownie, która produkuje do 7% polskiej energii.
To samo w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, wskazywał że podpisanie tej umowy, którą finalizujemy w tej chwili, jest warunkiem do wycofania przez stronę czeską skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział Piotr Mueller.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty