Sejm uchwalił dwie nowelizacje ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Zdzisław Sipiera z Prawa i Sprawiedliwości mówił w imieniu komisji administracji i spraw wewnętrznych, że nowelizacja zmienia tylko dwa zapisy ustawy. Pierwszy wykreśla z ustawy słowo "bezpośrednio". Jak wyjaśnił, uchodźcy z Ukrainy przybywali do Polski nie tylko z terytorium swojego kraju, lecz także przez przejścia w innych krajach.
Projekt został uzgodniony z opozycją, która zadeklarowała, że złoży poprawki do ustawy dopiero przy procedowaniu następnej nowelizacji - tak, aby przyspieszyć prace.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że za dwa tygodnie MSWiA planuje większą nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, która ma usprawnić pewne przepisy oraz załatać luki.
Sejm w bloku głosowań uchwalił również drugą nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Reguluje ona zasady rejestrowania i ustanawiania opiekunów tymczasowych dla ukraińskich dzieci, które przekroczyły granicę bez swoich rodziców lub wcześniej były umieszczone w rodzinach zastępczych czy domach dziecka.
Zgodnie z projektem powiatowe centra pomocy rodzinie będą miały obowiązek wspierania instytucji nadzorujących działania opiekunów tymczasowych, na przykład ośrodków pomocy społecznej. Ponadto centra wraz z ministerstwem rodziny i polityki społecznej będą prowadziły ewidencję małoletnich obywateli Ukrainy. Jeśli ukraińskie dziecko znalazło się na terytorium Polski ze swoim dotychczasowym, formalnym opiekunem, który sprawował pieczę zastępczą, to ma on mieć zapewnioną możliwość kontynuowania opieki nad małoletnim.