Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Eksperci uważają, że po wyborach opadną emocje i wróci rozsądek jeśli chodzi o tematy gospodarcze w debacie publicznej.
Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej zwrócił uwagę, że mimo, iż uprawnienia prezydenckie w tym zakresie nie są kluczowe, to jednak gospodarka przewijała się cały czas w kampanii, między innymi ze względu na kryzys związany z koronawirusem.

- Kampanie mają swoja urodę: tam pojawiają się mądre pomysły, ale też totalne bzdury. To, co teraz - mam nadzieję - się pojawi to powrót do rzeczowej dyskusji. Nie musi się ktoś zgadzać i fajnie, że pojawią się głosy negujące dane rozwiązanie, które może być niedopracowane, bo właśnie po to jest debata publiczna, żeby dyskutować nad rozwiązaniami, które mają być skuteczne dla gospodarki - zaznaczył.

Marcin Roszkowski zwrócił uwagę, że Andrzej Duda nie będzie już ubiegał się o reelekcję, więc spór o pałac prezydencki na pięć lat jest zamrożony. Przez trzy lata nie będzie też kampanii wyborczej.

Zdaniem eksperta z Instytutu Jagiellońskiego jest to dobra wiadomość dla gospodarki.

- Myślę, że tej dyskusji publicystycznej ale też merytorycznej, jeśli chodzi o mechanizm wychodzenia z kryzysu, będzie potrzeba dosyć dużo. Nie są dobrym przykładem te tarcze, które de facto rozpędem były przyjmowane, bo większość posłów tego nie czytała. Natomiast tutaj wiele decyzji będzie istotnych i będą wpływały na następne 5-10 lat - dodał.

Marcin Roszkowski wyraził nadzieję, że duża partycypacja w wyborach, która przyczyniła się do wzrostu emocji nie odbije się na tematach gospodarczych. Jako przykład tematu, którym nie należy zajmować się w czasie recesji jest wzrost płacy minimalnej.

Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski byli gośćmi audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24.
- Nie musi się ktoś zgadzać i fajnie, że pojawią się głosy negujące dane rozwiązanie, które może być niedopracowane, bo właśnie po to jest debata publiczna, żeby dyskutować nad rozwiązaniami, które mają być skuteczne dla gospodarki - zaznaczył.
Zdaniem eksperta z Instytutu Jagiellońskiego jest to dobra wiadomość dla gospodarki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty