Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Gazprom Twitter
Fot. Gazprom Twitter
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 29 miliardów złotych kary na Gazprom i ponad 234 miliony złotych na 5 pozostałych spółek uczestniczących w budowie gazociągu Nord Stream 2.
To maksymalne kary finansowe dla sześciu spółek za koncentrację bez zgody polskiego urzędu antymonopolowego.

"Nie znalazłem żadnej okoliczności łagodzącej i spółki zostały ukarane maksymalnymi sankcjami finansowymi. Wszystkie zostały potratowane identycznie i sankcje wyniosły 10 procent ich rocznego obrotu" - wyjaśnił prezes urzędu Tomasz Chróstny. Na mocy decyzji Prezesa UOKiK spółki mają też obowiązek rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu, co ma pozwolić na "przywrócenie stanu konkurencji sprzed dokonania koncentracji".

Decyzję podjęto po zakończonym postępowaniu UOKiK w tej sprawie. Jak mówił na konferencji prasowej prezes Tomas Chróstny, wykazało ono, że sześć spółek zdecydowało się połączyć siły, aby finansować i budować gazociąg Nord Stream 2, mimo że nie miały na to zgody. "To było świadome podeptanie prawa antymonopolowego, chroniącego konkurencję, chroniącego konsumentów" - podkreślił prezes i dodał, że to konsumenci ponoszą negatywne skutki monopolizacji rynku i na nich przerzucane jest obciążenie finansowe. Ponadto zaznaczył, że decyzja UOKiK ma znaczenie nie tylko dla rynku i przedsiębiorstw, ale także dla gospodarstw domowych. Tomasz Chróstny powiedział, że dla większości konsumentów nie jest istotna informacja, z jakiego kraju pochodzi wykorzystywany przez nich gaz, ale ważna jest już dla nich cena, którą płacą za surowiec.

Prezes uważa też, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski. Jego zdaniem wysoce prawdopodobny jest też wzrost cen gazu.

Jak informuje UOKiK, spółki mają 30 dni od otrzymania decyzji na rozwiązanie kontraktów, zaś w przypadku zaskarżenia decyzji do sądu - od jej uprawomocnienia.

Nałożone kary finansowe - jak tłumaczył prezes Tomasz Chróstny - mają zarówno nakłonić strony do przestrzegania prawa, jak i zniechęcić w przyszłości inne podmioty do podobnych zachowań naruszających prawo antymonopolowe.

Gazprom odwoła się od decyzji polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nałożył grzywnę na rosyjski koncern paliwowy. W ocenie rosyjskiego koncernu, nie zostały naruszone polskie przepisy antymonopolowe. Gazprom zapowiedział, że skorzysta z prawa do odwołania. W specjalnym oświadczeniu rosyjska firma zwróciła uwagę, że złożenie wniosku apelacyjnego wstrzymuje wykonanie kary.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow komentując tę sprawę zastrzegł, że musi ona zostać przeanalizowana z prawnego punktu widzenia. Oświadczył, że sytuacja ta nie wpłynie na stosunki polsko-rosyjskie, ponieważ te i tak nie są najlepsze.

Polska jest przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2. W ocenie polskich ekspertów, rurociąg zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski i innych krajów Unii Europejskiej, a także uzależnia unijny rynek od dostaw surowców z Rosji.
Relacja Agnieszki Jasik (IAR).
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty