Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Rząd w trybie obiegowym przyjął Krajowy Plan Odbudowy. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek.
Krajowy Plan Odbudowy zostanie w piątek wysłany do Komisji Europejskiej. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że na razie "nieformalnie". Komisja przedłużyła bowiem czas na wysłanie dokumentów o dwa tygodnie.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował o powołaniu zespołu roboczego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, który będzie nadal pracował nad Krajowym Planem Odbudowy. Pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się w środę. W jego skład wejdą między innymi przedstawiciele organizacji samorządowych. Stronę rządową będzie reprezentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Jeszcze dziś - po przyjęciu Krajowego Planu Odbudowy przez rząd - dokument zostanie wysłany do Komisji Europejskiej. Rząd zastrzega jednak możliwość wprowadzenia zmian. W ten sposób chce dać szansę na dalszą dyskusję i dialog techniczny z Komisją, która przedłużyła czas na wysłanie dokumentu o dwa tygodnie.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jest podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek.
Relacja Sylwii Białek (IAR).
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty