Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Gmina Szczecin poprosiła o zaopiniowanie projektu miejskiego programu opieki nad zwierzętami 50 organizacji prozwierzęcych. Odpowiedziały tylko trzy. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Gmina Szczecin poprosiła o zaopiniowanie projektu miejskiego programu opieki nad zwierzętami 50 organizacji prozwierzęcych. Odpowiedziały tylko trzy. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Gmina Szczecin poprosiła o zaopiniowanie projektu miejskiego programu opieki nad zwierzętami 50 organizacji prozwierzęcych. Odpowiedziały tylko trzy. Magistrat nie ujawnia tego, co zawierają nowe zapisy.
Nakaz opracowania planu przeciwdziałania bezdomności zwierząt nakłada na miasta znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt, która weszła w życie w tym roku.

Ustawa poprzez nakaz stworzenia programu precyzuje obowiązki gmin.

- Obowiązki istniały, ale mało kto zdawał sobie z nich sprawę. Teraz gminy muszą przyjąć program, który do tej pory był fakultatywny - tłumaczy Katarzyna Śliwa-Łobacz z fundacji Mondo Cane, która współtworzyła nowelizację ustawy. - Muszą przeznaczyć środki i jakoś go realizować.

Choć w programie mowa jest o konkursie i pieniądzach na dokarmianie kotów, to o opinię poproszono m.in. Zofię Brzozowską z Fundacji Ratujmy Ptaki.

- To jest obowiązek miasta. Dlaczego tylko ja mam dbać o zwierzęta? - zastanawia się Brzozowska.

- Ludzie i tak robią dużo - ocenia Teresa Piątkiewicz ze Zwierzęcego Telefonu Zaufania. - Organizacje mają pomagać urzędowi i przymuszać społeczeństwo.

Szczecin jest bodaj jedynym miastem, który nie chce upublicznić projektu. Pozostałe miasta np. Poznań czy Bolesławiec wręcz zachęcają mieszkańców do opiniowania projektu, który jest powszechnie dostępny.

Tomasz Klek ze szczecińskiego Urzędu Miasta nie chciał nam go pokazać. Zapewnił jednak, że projekt będzie upubliczniony, gdy radni go uchwalą.

Projekt będzie głosowany na najbliższej sesji rady miasta.
Relacja Anny Łukaszek

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty