Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W Muzeum Narodowym w Szczecinie można zobaczyć wystawę poświęconą pierwszemu Muzeum Morskiemu jakie przed wojną powstało w Warszawie. Założył je Stanisław Ledóchowski. Wiele eksponatów tego przedwojennego muzeum trafiło po wojnie do Szczecina, mówi Tomasz Budzan, kierownik działu morskiego.
- Ta wystawa przyczyniła się o tyle, do powiększenia tej kolekcji, iż odezwała się rodzina Pana Ledóchowskiego i przekazała nam nowe rzeczy, które pozyskaliśmy dzięki tej wystawie. Jest to taki mały modelik Batorego 10-centymetrowy, który służył jako przycisk do papieru. Mamy tez koło ratunkowe, które przekazał nam jego wnuk Franciszek.

Na wystawie można zobaczyć m.in. jeden ze zniszczonych eksponatów warszawskiego muzeum morskiego.

- To jest model City of Paris, który Ledóchowski zapewne kupił gdzieś w Europie zachodniej. Chcieliśmy symbolicznie na tle fotografii zniszczonej Warszawy pokazać tą hekatombę, jaką było powstanie. Mamy muzeum, które prosperuje, rozwija się, które 1939 roku prezentuje swoje zbiory i tu przychodzi taki kres, z tego kresu wyciągamy spod gruzu kadłub rozbity.

Pracownicy Muzeum Narodowego w Szczecinie odtworzyli w świecie wirtualnym siedem sal przedwojennego Muzeum Morskiego w Warszawie.
Wiele eksponatów tego przedwojennego muzeum trafiło po wojnie do Szczecina, mówi Tomasz Budzan, kierownik działu morskiego.
Na wystawie można zobaczyć m.in. jeden ze zniszczonych eksponatów warszawskiego muzeum morskiego.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty