Zamiast "Maslanyci", czyli tradycyjnego ukraińskiego balu, apel poległych, zamiast Dni Kultury Ukraińskiej, wieczór patriotyczny.
Podobnie było w Goleniowie na corocznych Dniach Kultury Ukraińskiej. Goście z Ukrainy byli bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje w ich ojczyźnie.
- Mamy nadzieję, że będziemy mogli być dumni i szczęśliwi we własnej ojczyźnie. Nie chcemy bać się sąsiadów i obawiać się o swoją przyszłość. Chcemy żyć we wspólnej, europejskiej rodzinie, chcemy współpracować, rozwijać się i móc myśleć o przyszłości - mówiła Tamara Koziej, koncertmistrz chóru Kameralnego Bojan z Drochobycza.
Na budynku szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców przy ulicy Mickiewicza zawisł baner z napisem "Majdan Dziękujemy". Napis jest na flagach Polski i Ukrainy - opowiada Jan Syrnyk, prezes szczecińskich Ukraińców. - Chcemy podziękować Polakom, mieszkańcom Szczecina za solidarność, sytuacja jest tak napięta, że baner będzie wisiał długo.
W niedzielę w kościołach odbędą się modlitwy w intencji Ukrainy.
W sobotę Rada Federacji Rosyjskiej wydała zgodę, by Władimir Putin wysłał na Ukrainę rosyjskie wojsko. Nie wiadomo czy i kiedy do tego dojdzie. Wg prezydenta zagrożeni są Rosjanie mieszkający na Krymie. Dochodzi tam do zamieszek, bo część ludności półwyspu nie akceptuje nowej władzy w Kijowie. Nowa władza to zwolennicy wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, którzy po kilku miesiącach protestów obalili poprzedni rząd.