Próbną, nową maturę z języka polskiego napisali w poniedziałek uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Formuła egzaminu zmieni się w przyszłym roku. Zmiany dotyczą zarówno części pisemnej, jak i ustnej.
W drugiej części maturzyści musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Do zinterpretowania był wiersz "Spojrzenie" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego lub fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Pojawiła się nowa forma wypowiedzi - rozprawka.
- Trzeba było ją napisać nie tylko w oparciu o podany fragment lektury, ale także trzeba było odnieść się do innych tekstów kultury. Ja pisałem o poczuciu winy i odpowiedzialności za nią, a odwołałem się m.in. do "Zbrodni i kary" Dostojewskiego - opowiada jeden z uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
Największe obawy wśród młodzieży budzi jednak matura ustna. Dotąd wystarczyło wcześniej przygotować prezentację na wybrany temat i przedstawić ją przed komisją. Teraz uczniowie będą losować pytania dopiero na egzaminie.
Próbna matura z języka polskiego to dopiero początek zmagań przygotowanych przez Centralną Komisję Edukacyjną. We wtorek maturzyści napiszą egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego. Próbne matury zakończą się w piątek.