Wojewoda zachodniopomorski wydał zgodę na użytkowanie terminalu LNG w Świnoujściu. To umożliwia komercyjne wykorzystanie inwestycji i ma uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji.
- Część gazu została już przetransportowana do sieci. Można powiedzieć, że więcej niż jeden statek - mówi Jan Chadam prezes Polskiego LNG.
Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania podczas specjalnej konferencji prasowej wspominał, że gdy 2007 roku oglądał teren, gdzie powstał terminal, nie wierzył, że się uda. - Był las, łaka i można było zbierać grzyby. Byliśmy sceptyczni - przyznał Jania.
Gazowce mają przybijać do Świnoujścia co miesiąc.
- Pierwszy statek przewidziany jest na 16 lipca. Takie są ustalenia z naszymi partnerami z Kataru - twierdzi Chadam.
Oprócz terminalu powstał nowy port głebokowodny w Świnoujściu. - To było zadanie - jeśli chodzi o zakres - porównywalne do budowy portu w Gdyni - porównuje Andrzej Borowiec z Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Terminal gazu skroplonego może zapewnić jedną trzecią zapotrzebowania Polski na gaz. Zyska też Świnoujście. Miasto liczy na podatek od nieruchomości nawet w wysokości 50 milionów złotych. Pieniądze mają finansować budowę tunelu.