Zachodniopomorskie Noble trafiły do szczecińskich naukowców. Za osiągnięcia i publikacje kapituła konkursu nagrodziła siedem osób.
- To są materiały, które mogą być stosowane do budowy zbiorników do przewozu gazu ciekłego LNG. Takie zbiorniki muszą charakteryzować się odpornością m.in. na zmianę temperatur - wyjaśnia prof. Buczkowski.
Za próbę wyjaśnienia mechanizmów molekularnego i biochemicznego toksycznego wpływu różnych substancji na organizm, Nobla w dziedzinie nauk medycznych dostała dr hab. Izabela Gutowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Z kolei w dziedzinie nauk rolniczych nagrodę otrzymał dr hab. Mariusz Szymczak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. - Moim osiągnięciem jest wykrycie trzech enzymów w kwaśnych solankach rybnych. Dotychczas uważało się, że one tam nie występują - tłumaczy dr Szymczak.
Wyróżnienie w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania związane z mediami społecznościowymi powędrowało do dr. Jarosława Jankowskiego z ZUT-u. Za sposoby oczyszczania wody w dziedzinie nauk technicznych Nobla zdobył prof. Marek Gryta z tej samej uczelni.
- Prace, które przedstawiłem do nagrody, dotyczyły wykorzystania takich technik jak: ultrafiltracja, nanofiltracja czy odwrócona osmoza, a także destylacja membranowa - mówi prof. Gryta.
Pochodzący z Włoch dr Vincenzo Salzano z Uniwersytetu Szczecińskiego dostał nagrodę w dziedzinie nauk podstawowych za nowatorską metodę kosmologicznego pomiaru prędkości światła. Natomiast dr hab. Łukasz Kołoczek z tej samej uczelni otrzymał Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych za książkę dotyczącą filozofii Martina Heideggera.
Zachodniopomorskie Noble to najważniejsza naukowa nagroda w regionie. Przyznaje je Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Wyróżnienia wręczono po raz 17. Każdy z nagrodzonych otrzymał 15 tysięcy złotych.