Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Port to potężna siła. Średnio jedno miejsce pracy w porcie daje nawet 15 miejsc w branżach współpracujących.
Przez epidemię koronawirusa przeładunki w naszym porcie spadły o siedem procent. Marek Trojnar, szef Biura Strategii Zespołu Portów Szczecin - Świnoujście patrzy jednak w przyszłość z optymizmem.

- Port jest barometrem gospodarki. Jeżeli następuje jakieś zahamowanie w gospodarce, to w bardzo krótkim okresie widać to również w porcie, natomiast sądzę, że to krótkookresowe załamanie i nasza gospodarka będzie wracać do stanu normalnego - powiedział Trojnar.

Wśród wszystkich portów na Bałtyku, pod względem przeładunków zajmujemy ósme miejsce, ale w tym roku może to się zmienić.

- Możemy wyprzedzić port w Rydze - mówi Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin - Świnoujście. - Natomiast jeśli chodzi o pozostałe porty, które są przed nami, one mają to, czego my jeszcze nie mamy. Mają terminale kontenerowe. My planujemy. Nie jest tajemnicą, że w najbliższych miesiącach powinniśmy wybrać partnera, z którym będziemy chcieli zrealizować terminal kontenerowy głębokowodny w Świnoujściu. Wtedy pozycja może się radykalnie poprawić i możemy trafić do pierwszej piątki, a może i czwórki.

W tym roku Zespół Portów Szczecin - Świnoujście obchodzi 70-lecie istnienia. Z powodów pandemii koronawirusa wielkie wydarzenia m.in. koncert trzeba będzie przełożyć na przyszły rok.

Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu będzie mógł przyjąć największe statki, jakie mogą wpłynąć na Bałtyk. Umożliwi równoczesną obsługę dwóch jednostek o długości 400 metrów i jednej do 200 metrów. Rocznie będzie można przeładować w nim około 1,5 miliona TEU.
Marek Trojnar, szef Biura Strategii Zespoły Portów Szczecin - Świnoujście patrzy jednak w przyszłość z optymizmem.
- Możemy wyprzedzić port w Rydze - mówi Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin - Świnoujście.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty