Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Warto uzupełnić szczepienia dzieci, które przyjechały z Ukrainy - zalecają lekarze. W Polsce uchodźcy mogą to zrobić bezpłatnie. Po trzech miesiącach od przekroczenia granicy Ukraińcy są zobowiązani do przyjęcia takich preparatów, jak w Polsce.
Kalendarz szczepień w Polsce i na Ukrainie się różni, warto uzupełnić braki - mówi prof. Miłosz Parczewski, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych. - Ukraina ma nieco mniejszy procent osób wyszczepionych kalendarzem szczepień, czyli na standardowe patogeny, na które w Polsce szczepimy od zawsze, czyli odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec itd. Na pewno warto sprawdzić czy te szczepionki były podane. Tam też np. było więcej odry, kilka lat temu były pojedyncze przypadki błonicy.

Szczepienia ukraińskich dzieci możliwe są w Polsce także bez posiadania dokumentacji medycznej z Ukrainy. Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, polio, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że odsetek zaszczepionych ukraińskich noworodków urodzonych w Polsce po 24 lutego sięga 94 procent.
Kalendarz szczepień w Polsce i na Ukrainie się różni, warto uzupełnić braki - mówi prof. Miłosz Parczewski, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty