Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Szczepionka od firmy Pfizer. Fot. pixabay.com / x3 (CC0 domena publiczna)
Szczepionka od firmy Pfizer. Fot. pixabay.com / x3 (CC0 domena publiczna)
Polska apeluje w Unii Europejskiej o zmianę warunków w umowach na dostawy szczepionek przeciw COVID-19.
Mówił o tym w Luksemburgu, minister zdrowia Adam Niedzielski, który uczestniczy w unijnej naradzie szefów resortów zdrowia. Adam Niedzielski podkreślał, że Polska jest liderem grupy 10 państw, które zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o renegocjowanie kontraktów.

"Sytuacja epidemiczna jest zdecydowanie lepsza, a mimo wszystko zobowiązania kontraktowe do zakupu szczepionek nie zmieniają się i są na bardzo wysokim poziomie dostaw" - argumentował minister zdrowia.

Podkreślił, że Polska chce wywiązać się z kontraktów, ale one wymagają zmiany warunków. Mówił między innymi o wydłużeniu w czasie możliwości realizacji dostaw. "Bo te kontrakty, które są w tej chwili podpisane, są podpisane na 2 lata. My chcielibyśmy, żeby te dostawy, które miały być w tym czasie zrealizowane zostały rozciągnięte na 10 lat" - powiedział Adam Niedzielski.

Dodał, że inną możliwością jest zaangażowanie nowopowstałej unijnej instytucji o nazwie HERA, która ma reagować na stany zagrożenia zdrowia. Chodzi o to, aby w przypadku niemożliwości wykorzystania szczepionek, HERA kupowała je w imieniu państw członkowskich.

Minister zdrowia podkreślił, że Polska jest w szczególnej sytuacji. "W tej chwili jesteśmy obciążeni ogromnymi kosztami, jeżeli chodzi o opiekę nad uchodźcami z Ukrainy. Polska jest tym krajem pierwszej linii, pierwszego frontu. Między innymi dlatego też chcemy, by te koszty ponoszonej opieki nad uchodźcami z Ukrainy, w tym opieki medycznej, były refundowane przez Komisję Europejską" - powiedział minister Adam Niedzielski.

Poinformował, że polskie szacunki możliwych kosztów to prawie 8 miliardów złotych do końca tego roku, a pieniądze, które do tej pory proponowała Komisja Europejska w ramach różnych przesunięć w budżecie to około 150 milionów euro. "Widać, że są to środki absolutnie niewspółmierne do tego jaką skalę kosztów musimy realizować" - dodał minister zdrowia.
Minister Adam Niedzielski powiedział, że Polska chce wywiązać się z kontraktów, ale one wymagają zmiany warunków.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty