Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
Ukraińskie władze ewakuują dzieci z terenów przyfrontowych. Administracja wojskowa ma prawo ratować dzieci z najbardziej zagrożonych miejsc, nawet wbrew woli ich rodziców.
Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk zaznaczyła w wywiadzie dla telewizji, że w ogarniętym działaniami wojskowymi Bachmucie wciąż znajduje się trzydzieścioro dzieci. Przed rosyjską inwazją w mieście mieszkało ich 12 tysięcy.

Iryna Wereszczuk powiedziała, że rodzice pozostających w Bachmucie dzieci odmawiali ewakuacji albo bali się, że nie przeżyją drogi.

- Ich stan psychiczny nie pozwala im realnie ocenić niebezpieczeństwa. Wydaje im się, że przebywanie w piwnicy, ale we własnym domu, jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż ewakuacja. Twierdzą, że w czasie podróży będą ostrzeliwani. Niestety, mają rację, wróg strzela w pojazdy pancerne, którymi wywożeni są ludzie. Widziałam, jak wyglądają maszyny po ewakuacji. Rosjanie celują w te pojazdy, bo wiedzą, że są w nich dzieci - powiedziała Wereszczuk.

Z oddalonego o kilkanaście kilometrów od Bachmutu Czasiw Jaru ewakuowano już wszystkie dzieci. Szef administracji wojskowej miasta poinformował, że ostatnie wywieziono z miasta w piątek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty