Najpierw było wino, teraz studenci zajmą się szampanem na uczelni. Mowa oczywiście o kierunku Uprawa Winorośli i Winiarstwo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
- Wina musującego przygotowywanego "metodą szampańską". Skompletowaliśmy już całą maszynerię, żeby na Wydziale Kształtowania Środowiska to wino mogło powstawać pod opieką prof. Ochmiana, który naszych studentów uczy, jak je stworzyć z winorośli, które są zbierane na terenie naszego regionu. Studenci przez cały rok czuwają, żeby one odpowiednio wyrosły, potem je zbierają i tworzą z niego wino - objaśnia rzeczniczka.
I po roku powstaje szampan. Smak gotowego wina i szampana ZUT studenci poznają na zajęciach o nazwie sommelierstwo.
- Studenci muszą nauczyć się degustować i rozpoznawać smaki szampana i wina. Czy ono jest np. odpowiednie, czy się nie popsuło. Degustacja, to jest taki przedmiot - mówi Kujawa.
Do produkcji m.in. nowego trunku uczelnia zakupiła nowy sprzęt o wartości 150 tys. zł.
Trunek powstaje na bazie wina ZUT z winogron zebranych w Sadowniczej Stacji Badawczej w Ostoi oraz z Winnicy Pałacu Rajkowo.Nie tylko wino ale i „szampana” będą produkować studenci naszego kierunku Uprawa Winorośli i Winiarstwo https://t.co/UBFdjOWhcN pic.twitter.com/s6oMMscmUY
— Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (@ZUTSzczecin) March 16, 2024
Uczelnia produkuje wino od przeszło 20 lat, wcześniej pod szyldem Akademii Rolniczej. Pierwszy taki kierunek studiów w Polsce powstał właśnie na ZUT w Szczecinie, na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w 2017 roku.