Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Dziś w Szczecinie, podczas konferencji prasowej senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Zaremba pokazał dziennikarzom postanowienie sądu w tej sprawie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Dziś w Szczecinie, podczas konferencji prasowej senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Zaremba pokazał dziennikarzom postanowienie sądu w tej sprawie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Sąd Okręgowy w Katowicach nakazał prokuraturze wszcząć śledztwo przeciwko właścicielowi firmy Kraftport. Sprawa dotyczy domniemanych nieprawidłowości, jakie miały miejsce w innych spółkach należących do właściciela - Fryderyka Frejowskiego.
Dziś w Szczecinie, podczas konferencji prasowej senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Zaremba pokazał dziennikarzom postanowienie sądu w tej sprawie. Kraftport wydzierżawił na dziesięć lat od Towarzystwa Finansowego Silesia tereny Stoczni Szczecińskiej.

Senator Krzysztof Zaremba pokazując decyzję sądu mówił, iż przedstawia ona z kim państwowa spółka, jaką jest Towarzystwo Finansowe Silesia, podpisuje kontrakty dotyczące przyszłości Stoczni Szczecińskiej. - Postanowieniem Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 18 lipca 2011 roku, sąd postanowił uchylić postanowienie prokuratury, która odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko panu Frejowskiemu i spółce Meveyo, którą reprezentował, ponieważ kontrahenci pana Frejowskiego poczuli się oszukani - powiedział Zaremba.

Senator przypuszcza, iż właściciel Kraftportu ma też kłopoty z niemieckim wymiarem sprawiedliwości. - Zwróciłem się do panów ministrów, przede wszystkim do pana Krzysztofa Kwiatkowskiego z pytaniem czy kiedykolwiek niemieckie organy wymiaru sprawiedliwości zwracały się o pomoc prawną w oparciu o ewentualne toczące się tam postępowania organów karno-skarbowych wobec osoby pana Fryderyka Frejowskiego - poinformował Krzysztofa Zarembę.

Obecny dziś na konferencji prasowej były minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk poinformował, iż chce zainteresować problemem likwidacji stoczni w Szczecinie, Komisarza Komisji Europejskiej Janusza Lewandowskiego.

Prokurator Elżbieta Mizeracka z Prokuratury Rejonowej Katowice Południe potwierdziła, iż zajmie się sprawą spółek właściciela Kraftportu. Przypomnijmy, że to sąd nakazał prokuraturze podjęcie śledztwa. Wcześniej prokuratura umorzyła sprawę.

Prokurator Elżbieta Mizeracka z Prokuratury Rejonowej Katowice Południe mówi, iż po decyzji sądu prokuratura nie miała wyjścia i musiała zająć się sprawą spółek właściciela Kraftportu. - Sąd nie przesądza tu czy jest przestępstwo, czy go nie ma. Sąd uważa, że trzeba przesłuchać świadków i dopiero wtedy będzie wiadomo, o czym tak naprawdę mówimy - mówi Mizeracka.

Wcześnie prokuratura odmówiła prowadzenia śledztwa w tej sprawie. - Prokurator po przeprowadzeniu swoich czynności doszedł do wniosku, że brak jest znamion popełnienia przestępstwa i w związku z tym wydał decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa. Sąd jednak był innego zdania i my niestety jesteśmy tym związani - dodaje Mizeracka.

Prokuratura tłumaczy na czym miałoby polegać domniemane przestępstwo popełnione przez właściciela Kraftportu. - Jest zawiadomienie o przekroczenie uprawnień w zarządzie spółki. Jeden wspólnik składa zawiadomienie na drugiego wspólnika - tłumaczy Mizeracka.

Kraftport należy do Fryderyka Frejowskiego. Firmie tej Towarzystwo Finansowe Silesia wydzierżawiło na 10 lat tereny Stoczni Szczecińskiej z możliwością kupna po roku dzierżawy. Silesia w oświadczeniu zadeklarowała, że Kraftport będzie w stoczni budował statki o nośności 70 tysięcy ton i zatrudni 1000 osób.

Adrian Słojewski reprezentujący Towarzystwo Finansowe Silesia na razie nie komentuje całej sprawy, natomiast Fryderyk Frejowski nie odbiera telefonu.
Relacja Grzegorza Gibasa.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty