Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Rozeta z witrażem w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Rozeta z witrażem w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W drugiej połowie XIX wieku król Prus Fryderyk Wilhelm IV był głównym fundatorem neogotyckiej świątyni. Okrągła rozeta z witrażem na szczycie zachodnim kościoła pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach wymagała odrestaurowania. Po odbudowie ornamentu architektonicznego w kształcie rozwiniętej róży poświęcił ją ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga.
To były wieloletnie starania proboszcza parafii ks. dr. Mariusza Cywki – powiedział Arcybiskup.

- Poświęcenie tej odbudowanej kryzy jest dodatkiem do samej uroczystości, którą uświetnił koncert oratoryjny, modlitewny naszych braci pod nazwą Słowiki 60, dlatego, że jest 20-rocznica śmierci niezwykłego syna naszej ziemi Pana Profesora Jana Szyrockiego. W uroczystość odpustową się za Niego modlimy. Niech Panu Szyrockiemu Bóg da Niebo, a wszystkim nam, niech da radość życia w ewangelii i w łasce Bożej – zakończył Arcybiskup Andrzej Dzięga.

Byliśmy świadkami niezwykłej, również muzycznej uroczystości – dodał proboszcz ks. dr Mariusz Cywka.

- Właśnie wychodzimy z kościoła, w którym odbył się przepiękny koncert Chóru Słowiki 60, który daje taki wymiar, że przez muzykę można dojść do przepięknych wartości, które Bóg przecież nam daje przez harmonię, przez ład – podsumował ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

W kościele wystąpili także sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska oraz grający na organach Barnima Grüneberga Julia Nohanowicz i prof. Bogdan Narloch.

Wydarzenie zorganizowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, mające na celu zainspirowanie mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do otoczenia profesjonalną opieką skarbów kultury, jakimi są organy Grünebergów.

Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.

Więcej o wydarzeniu w magazynie TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty