Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

System szkoleń obronnych będzie podzielny na dwie części: praktyczną oraz teoretyczną. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
System szkoleń obronnych będzie podzielny na dwie części: praktyczną oraz teoretyczną. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Reformę szkoleń obronnych przygotowuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Urzędnicy administracji rządowej, samorządów oraz pracownicy firm ważnych dla obronności kraju będą wzywani na ćwiczenia częściej niż obecnie. Zmieni się też program kursów.
MON zaprzecza, by reforma miała związek z wydarzeniami na Ukrainie. Resort podkreśla jednak, że zmiany są konieczne, bo zmienia się świat, a ostatnia reforma systemu była dziesięć lat temu.

System szkoleń obronnych będzie podzielny na dwie części: praktyczną oraz teoretyczną. Podczas tej drugiej urzędnicy dowiedzą się m.in., że od dekady jesteśmy w Unii Europejskiej, a od 15 lat w NATO.

- Dowiedzą się również, jakie są nasze zobowiązania wobec sojuszników i sojuszników wobec Polski, czyli jakie są filary naszego bezpieczeństwa - wyjaśnia Jacek Matuszak z zespołu rzecznika prasowego ministerstwa.

Wykłady będą profilowane. Inne zadania do wykonania będą mieli wójtowie, a inne marszałkowie województw.

- Warto, żeby taki starosta dowiedział się, do kogo ma się zwrócić z prośbą o pomoc w przypadku np. powodzi czy nawałnicy albo co ma robić, gdy na jego terenie pojawią się "zielone ludziki". Chociaż zakładam, że nasza granica jest szczelna i taka sytuacja nie będzie mieć miejsca - dodaje Matuszak.

Ćwiczenia praktyczne będą odbywać się co roku. Teraz są raz na dwa lata.

- Polegają na tym, że symuluje się duże zdarzenie losowe, np. wypadek drogowy czy kataklizm i sprawdza się, jak działa mechanizm - tłumaczy Matuszak. - Ideą tych ćwiczeń jest pokazanie wszystkim poszczególnym ogniwom, od wójta po marszałka i ministra, co powinien zrobić w sytuacji kryzysowej.

Rozporządzenie w sprawie reformy szkoleń obronnych wejdzie w życie po uzgodnieniach międzyresortowych. Na razie nie wiadomo kiedy. Program szkoleń przygotowuje Akademia Obrony Narodowej.
- Urzędnicy dowiedzą się, jakie są nasze zobowiązania wobec sojuszników i sojuszników wobec Polski, czyli jakie są filary naszego bezpieczeństwa - wyjaśnia Jacek Matuszak z zespołu rzecznika prasowego resortu.
- Warto, żeby taki starosta dowiedział się, do kogo ma się zwrócić z prośbą o pomoc w przypadku np. powodzi czy nawałnicy albo co ma robić, gdy na jego terenie pojawią się "zielone ludziki". Chociaż zakładam, że nasza granica jest szczelna i taka sytuac
Ćwiczenia praktyczne polegają na tym, że symuluje się duże zdarzenie losowe, np. wypadek drogowy czy kataklizm i sprawdza się, jak działa mechanizm - tłumaczy Matuszak.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty