Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Unia Europejska. Fot. www.pixabay.com/photo-609118 (domena publiczna)
Unia Europejska. Fot. www.pixabay.com/photo-609118 (domena publiczna)
Polski rząd i Komisja Europejska deklarują chęć dialogu w sprawie mechanizmu obowiązkowej relokacji imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu do krajów Unii Europejskiej.
Mówili o tym w Warszawie szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz unijny komisarz migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos. Obaj politycy spotkali się w stolicy Polski z okazji wejścia w życie umowy o nowej siedzibie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Minister Błaszczak i komisarz Awramopulos byli pytani o to, czy pomysł relokacji był skuteczny. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji podkreślał, że zdaniem polskiego rządu najważniejsze jest zmniejszenie presji migracyjnej. Jak mówił, ograniczeniu napływu migrantów służy umowa z Turcją, a także porozumienia z Libią. Przypomniał też, że Polska pomaga potrzebującym uchodźcom w regionach konfliktów.

Mariusz Błaszczak mówił, że polski rząd "uciera stanowiska" z Komisją Europejską w sprawie migracji.

- Staramy się znaleźć porozumienie, mamy wspólny cel. Jest nim doprowadzenie do tego, żeby problem migracyjny, który jest najpoważniejszym problemem w Unii Europejskiej, został rozwiązany. To nie jest łatwe - wyjaśniał szef MSWiA.

Dimitris Awramopulos podkreślał, że początkowo nie było innego sposobu walki z kryzysem migracyjnym niż relokacja. Według komisarza, ten mechanizm teraz stał się sukcesem, gdyż rośnie liczba przesiedleń. Unijny polityk zaznaczył, że wierzy w dialog "w dobrej wierze". Przypomniał też, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził ważność mechanizmu relokacji.

- To teraz nowa okazja, by pracować razem i w pełni wdrożyć solidarność przez wszystkie kraje członkowskie. Mam nadzieję, że Polska tak jak dotyczy to Węgier i Czech, wykorzysta tę okazję do przemyślenia swojego stanowiska i zacznie pracować razem z nami w ramach tego mechanizmu - powiedział Dimitris Awramopulos.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił na początku września słowacką i węgierską skargę dotyczącą mechanizmu relokacji uchodźców przebywających we Włoszech i w Grecji. Warszawa wspierała stanowisko rządów w Bratysławie i Budapeszcie. Decyzja Trybunału oznacza, że państwa członkowskie muszą wykonać decyzję o relokacji. Jednak polski rząd deklarował, że orzeczenie ETS nie zmienia stanowiska Polski w sprawie kryzysu migracyjnego.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty