Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Prawie trzy godziny trwała w Brukseli rozmowa premiera Polski z szefem Komisji Europejskiej.
We wspólnym oświadczeniu Mateusz Morawiecki i Jean-Claude Juncker napisali, że kolacja przebiegła w przyjaznej atmosferze. Polski premier wraz z wiceszefem MSZ Konradem Szymańskim spotkali się we wtorek wieczorem w Brukseli z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej - Jean-Claudem Junckerem i Fransem Timmermansem. Potem premier Morawiecki i przewodniczący Juncker rozmawiali też w cztery oczy.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wyjaśniał w Komisji Europejskiej założenia reformy sądownictwa. Jean-Claude Juncker podtrzymał kilka dni temu negatywną oceną zmian w wymiarze sprawiedliwości. Według Komisji zagrażają one niezawisłości sądów. Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że reformy były konieczne.

- Najlepszą formą dialogu jest rozmowa, a nie dwa monologi, dlatego chcemy rozmawiać i przedstawiać nasze racje - powiedział Morawiecki.

Z wypowiedzi premiera nie wynika, by przekonał KE do argumentów, że reforma sądownictwa w Polsce jest niezbędna. - Trudno, żeby podczas takiego spotkania reakcja drugiej strony była zasadniczo odmienna od tego, jaka była wcześniej - powiedział premier.

Morawiecki zaapelował też o obronę polityki spójności w przyszłym budżecie Unii. Przygotowania do negocjacji w tej sprawie były jednym z tematów rozmowy obu polityków w Brukseli. W nowej perspektywie finansowej ma być mniej pieniędzy, mają też być nowe priorytety, a ofiarą cięć może paść polityka spójności, której Polska jest obecnie największym beneficjentem. Premier podkreślał, że te fundusze mają pomóc Polsce i pozostałym krajom Europy Środkowo-Wschodniej dogonić w rozwoju bardziej rozwinięte państwa Zachodu.

- Jakkolwiek rozumiemy też nowe priorytety, takie jak bezpieczeństwo, innowacyjność, zaadresowanie problemu migracji, to jednak też apelowaliśmy, żeby budżet jak najbardziej odzwierciedlał potrzeby krajów doganiających, zwłaszcza tych, które mają potrzeby w zakresie budowy infrastruktury, której cały czas brakuje - powiedział Morawiecki.

Komentując prowadzone rozmowy dotyczące finansowania unijnego budżetu Mateusz Morawiecki powiedział, że wyraził otwarcie w sprawie podatku od transakcji finansowych.

Mateusz Morawiecki zapewnił po rozmowach w Brukseli, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie migracji. Jednak jak deklarował szef rządu, racje dotyczące tej kwestii zostały przedstawione w innym kontekście.

Premier Morawiecki i szef Komisji umówili się na kolejne spotkanie w lutym, przy okazji w Brukseli, przy okazji unijnego szczytu poświęconego przyszłemu budżetowi Wspólnoty po 2020 roku.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).
Premier podkreślał, że te fundusze mają pomóc Polsce i pozostałym krajom Europy Środkowo-Wschodniej dogonić w rozwoju bardziej rozwinięte państwa Zachodu.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty