Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Trybunał Konstytucyjny. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Trybunał Konstytucyjny. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Strona polska ma prawo reagować na fałszowanie historii - przekonywali uczestnicy konferencji "Tożsamość konstytucyjna", zorganizowanej w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.
Debata jest poświęcona pamięci profesora Lecha Morawskiego, zmarłego w ubiegłym roku sędziego Trybunału. Tematem najczęściej omawianym w kuluarach jest spór wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Prezes TK Julia Przyłębska powiedziała, że ostatnie wydarzenia pokazują, jak bardzo potrzebna jest dyskusja o tożsamości. - Niezrozumienie naszej wrażliwości i niewsłuchanie się w naszą wrażliwość doprowadziło do tego, ze sformułowano oskarżenia niemające nic wspólnego z prawdą - powiedziała Przyłębska.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że w dyskusji na temat nowelizacji ustawy o IPN powinniśmy patrzeć przede wszystkim na fakty, a te są bezsporne. Polska była ofiarą rządów Hitlera.

- Mamy prawo upominać się o fakty i konstruować przepisy, które nie atakują tych, którzy opisują kontrowersyjne wydarzenia z naszej historii z ostatnich lat, ale dotyczy to tych, którzy formułują generalne oceny pod adresem państwa, albo narodu, które są nieprawdziwe - powiedział Ziobro.

Członek powołanego w czwartek zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem Bronisław Wildstein ma nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis.

- Chodzi mi o to, żeby strona izraelska zrozumiała naszą pozycją, ale również, żebyśmy my zrozumieli dokładnie o co chodzi stronie izraelskiej - podkreślił Wildstein.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Izraelskie MSZ potępiło przyjęcie przez polski Senat nowelizacji ustawy o IPN. Politycy tego kraju, a także historycy i intelektualiści twierdzą, że nowe prawo będzie pozwalać na fałszowanie historii.

Autorzy nowelizacji oraz IPN podkreślają, że nie ogranicza ona badań naukowych i wolności słowa, a jedynie walczy z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Nowelizacja ustawy o IPN trafiła do prezydenta.
Relacja Sylwii Białek (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty