Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

John McCain był politykiem amerykańskim, członkiem Partii Republikańskiej, weteranem wojny wietnamskiej. Fot. pl.wikipedia.org/wik/United States Congress
John McCain był politykiem amerykańskim, członkiem Partii Republikańskiej, weteranem wojny wietnamskiej. Fot. pl.wikipedia.org/wik/United States Congress
W Stanach Zjednoczonych w wieku 81 lat zmarł senator John McCain. O jego śmierci poinformowało biuro tego jednego z najbardziej znanych i wpływowych polityków Partii Republikańskiej.
"Senator John Sidney McCain III zmarł o 16.28, 25 sierpnia 2018 roku. Była przy nim jego żona Cindy i rodzina"- poinformowało w komunikacie biuro senatora. "Aż do śmierci, przez 60 lat służył Stanom Zjednoczonym"- napisano w komunikacie.

W sobotę rodzina senatora poinformowała, że chorujący na raka mózgu McCain zrezygnował z leczenia. W oświadczeniu napisano, że o jego decyzji "przesądził nieubłagany postęp choroby i wiek senatora".

John McCain był politykiem amerykańskim, członkiem Partii Republikańskiej, weteranem wojny wietnamskiej. Od stycznia 1987 roku pełnił funkcję Starszego Senatora Stanów Zjednoczonych z Arizony.

W 1982 roku McCain po raz pierwszy kandydował do Izby Reprezentantów i wygrał. Pięć lat później został senatorem. W senackiej karierze był między innymi, przewodniczącym Komisji do spraw Indian i przewodniczącym Komisji Handlu, Nauki i Transportu. Od 2007 roku był liderem mniejszości republikańskiej w Komisji Sił Zbrojnych. W 2000 roku McCain ubiegał się o nominację z ramienia Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. W prawyborach przegrał z gubernatorem stanu Teksas George W. Bushem, który został prezydentem.

W 2008 roku kandydował w wyborach prezydenckich jako kandydat Partii Republikańskiej. W przemówieniu z 15 maja McCain zapowiadał, że jeśli zostanie prezydentem, to do 2013 roku zostaną obniżone podatki a granica z Meksykiem będzie szczelniejsza. Obiecał również wycofanie do 2013 roku części wojsk amerykańskich z Iraku oraz powołanie Ligi Państw Demokratycznych. Zapowiedział, że będzie dążył do wykluczenia Rosji z grupy G8 i bronił krajów dawnego bloku sowieckiego przed rosyjskim imperializmem. Przegrał wybory z Barackiem Obamą.

John McCain urodził się 29 sierpnia 1936 roku w Bazie Lotniczej Coco-Solo, na terenie kontrolowanej przez Stany Zjednoczone, strefy Kanału Panamskiego. Pochodzi z rodziny o tradycjach wojskowych. Jego dziadek i ojciec byli admirałami Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W 1954 roku McCain wstąpił do Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis.

Po ukończeniu studiów służył w bazie lotnictwa Marynarki Wojennej w Pensacola na Florydzie, a także na lotniskowcach USS "Intrepid" i USS "Enterprise" na Morzu Karaibskim.

Podczas wojny wietnamskiej uczestniczył w operacji "Rolling Thunder", której celem było zniszczenie infrastruktury, zaplecza przemysłowego i obrony przeciwlotniczej Wietnamu Północnego. W październiku 1967 roku został wzięty do niewoli, w której przebywał 6 lat.

Szczególne uznanie społeczeństwa amerykańskiego zyskał dzięki temu, że mimo możliwości wcześniejszego opuszczenia Wietnamu, gdy jego ojciec został w 1968 roku mianowany dowódcą Sił Amerykańskich na Pacyfiku, nie zostawił towarzyszy przebywających w niewoli. Został zwolniony dopiero 15 marca 1973 roku, po podpisaniu porozumień pokojowych między stronami walczącymi w wojnie wietnamskiej.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, uczęszczał do National War College w Waszyngtonie. W 1977 roku został oficerem łącznikowym US Navy w Senacie. W 1981 roku odszedł ze służby w randze komandora.

Śmierć senatora Johna McCaina poruszyła polityczny świat w Stanach Zjednoczonych. Komentarze i oświadczenia wydali między innymi urzędujący prezydent Donald Trump oraz jego poprzednicy.

Donald Trump we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych przesłał rodzinie zmarłego "najgłębsze wyrazy współczucia i szacunku". "Nasze serca i modlitwy są z wami!" - napisał amerykański prezydent.

Jego poprzednik, Barack Obama, w wydanym oświadczeniu zwrócił uwagę, że "życie Johna McCaina było dowodem na to, że pewne prawdy są ponadczasowe." Podkreślił, że mimo iż byli "przedstawicielami różnych pokoleń i zupełnie różnych środowisk" pokazali "wierność czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły pokolenia Amerykanów i imigrantów". Barack Obama podczas wyborów prezydenckich w 2008 roku wygrał bezpośrednie starcie z senatorem z Arizony.

"John McCain wierzył, że na każdym obywatelu ciąży odpowiedzialność za zrobienie czegoś na rzecz konstytucyjnych wolności" - napisał były prezydent Bill Clinton. Podkreślił zasługi senatora podczas służby w wojsku oraz 35 lat pracy w Kongresie. "Każdego dnia żył według własnych zasad" - napisał Bill Clinton.

Były prezydent George W. Bush wspominając zmarłego, nazwał go "człowiekiem o głębokim przekonaniu i patriotą najwyższej rangi". "Niektóre życiorysy są tak barwne, że aż trudno wyobrazić sobie, by mogły przeminąć." - brzmi fragment oświadczenia 43. prezydenta USA.

Prezydent Jimmy Carter nazwał zmarłego "człowiekiem honoru, prawdziwym patriotą w najlepszym tego słowa znaczeniu". Dodał, że "Amerykanie będą zawsze wdzięczni za jego bohaterską służbę w wojsku i niezłomną uczciwość w Senacie Stanów Zjednoczonych".

Senator John Sidney McCain zmarł w sobotę w wieku 81 lat. Dzień wcześniej jego rodzina poinformowała, że chorujący na raka mózgu McCain zrezygnował z leczenia. O decyzji przesądził nieubłagany postęp choroby i wiek senatora.
Relacja Piotra Orłowskiego (IAR).
Relacja Piotra Orłowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty