Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Grzegorz Schetyna na konwencji przedstawił propozycje Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Grzegorz Schetyna na konwencji przedstawił propozycje Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i części lewicy rozpoczęli w Warszawie kampanię przed wyborami samorządowymi. Głos zabrali między innymi liderzy partii: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer, a także Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska, która dołączyła do koalicji.
Program Koalicji Obywatelskiej to - oprócz programów regionalnych - sześć głównych punktów dotyczących całej Polski. Hasło wyborcze koalicji: "Polska ma przyszłość. Wszystko w Twoich rękach".

Grzegorz Schetyna na konwencji przedstawił propozycje Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi. To dopłaty do edukacji i dodatkowe wsparcie oraz darmowy transport dla uczniów, rozszerzenie systemu wsparcia dla seniorów w tym budowa domów opieki i uruchomienie specjalnej linii telefonicznej linii wsparcia, kontynuacja budowy "orlików" i dróg lokalnych, walka ze smogiem i powstrzymanie importu śmieci do Polski oraz zwiększenie władzy marszałka województwa kosztem wojewody.

Lider PO powiedział, że jednym z celów Koalicji Obywatelskiej jest zapewnienie dzieciom równych szans w edukacji. Dlatego - zadeklarował - Koalicja chce, by uczniowie w całej Polsce mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji.

- To także zwiększy równość szans życiowego startu, bo bardzo często wybór wymarzonej szkoły jest poza zasięgiem utalentowanych dzieci z biedniejszych rodzin z terenów wiejskich. Ich rodziców często nie stać na sfinansowanie dojazdu do szkoły. Bezpłatny bilet komunikacji publicznej dla dzieci i uczącej się młodzieży raz na zawsze, jesteśmy pewni, ten problem rozwiąże - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna obiecał również zwiększenie wsparcia dla osób starszych.

- Uczynimy z opieki nad seniorami obligatoryjne zadanie dla wszystkich samorządów w Polsce - powiedział lider PO. Jak dodał, jednym z pomysłów jest uruchomienie specjalnego telefonu, pod którym seniorzy będą mogli poprosić o pomoc lekarską czy o przysłanie do domu fachowca w przypadku nagłej awarii. W myśl propozycji, seniorzy uzyskają także wsparcie przy wypełnianiu wniosków do urzędu i dojeździe do lekarza.

Szef Platformy Obywatelskiej wskazywał, że w latach 2009-2012 koalicji PO-PSL udało się zbudować lub wyremontować ponad 3800 kilometrów dróg lokalnych i zbudować ponad 2600 boisk piłkarskich - "orlików". Zapowiedział kontynuowanie obu programów, tak, by - jak mówił - "mieszkańcy każdego regionu w Polsce mogli jeździć po bezpiecznych drogach lokalnych, a dzieci w każdej polskiej gminie miały prawdziwe boisko i mogły z niego korzystać".

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła o sile kobiet oraz ich roli w kampanii wyborczej. Zachęcała do wzięcia udziału w wyborach i obrony samorządności. Powiedziała, że koalicja stawia na decentralizację i oddanie części władzy w ręce obywateli.

- Samorządy są różne, a mieszkańcy sami określają swoje priorytety. Rewitalizacja obszarów miejskich, rozwój przyjaznego ekologicznego transportu, nowoczesna szkoła i dostęp do żłobków - zostawmy im ten wybór - powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Głos zabrała również Barbara Nowacka z Inicjatywa Polska, która od niedawna należy do Koalicji Obywatelskiej. Nowacka mówiła, że Polska nie da się odłączyć od Europy i wzywała do zjednoczenia.

- Wierzę w determinację Polek i Polaków w walce o solidarną, otwartą, solidarną Polskę, dlatego tu jestem. Tylko razem pokonamy zagrożenie samorządności, zagrożenie wolności i prawa, jakimi są dzisiaj rządy PiS-u. Pokonamy ich - zapowiedziała Barbara Nowacka.

Następnie podczas konwencji głos zabrali kandydaci na prezydentów miast, w tym Rafał Trzaskowski, który stara się o fotel prezydenta Warszawy. Podczas spotkania w stolicy przemawiali również przedstawiciele niepełnosprawnych, którzy wiosną protestowali w Sejmie. Poinformowano że z list Koalicji Obywatelskiej w wyborach wystartują niepełnosprawni - Adrian Glinka i Jakub Hartwig.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a ich druga tura - kiedy między innymi wybierzemy prezydentów miast - 4 listopada.
Relacja Przemysława Lisa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty