Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że zarekomenduje 27 państwom Unii opóźnienie brexitu zgodnie z prośbą Londynu, czyli do końca stycznia.
To reakcja na decyzję premiera Borisa Johnsona o wstrzymaniu ratyfikacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Szef brytyjskiego rządu przegrał głosowanie w parlamencie nad harmonogramem prac nad ustawą wdrażającą postanowienia umowy brexitowej do brytyjskiego prawa.

"Aby zapobiec brexitowi bez umowy, zarekomenduję 27 krajom zaakceptowanie wniosku Wielkiej Brytanii o jego przedłużenie" - napisał szef Rady na jednym z portali społecznościowych.

Donald Tusk nie zdecydował się na zwołanie nadzwyczajnego szczytu, decyzja ma zapaść w procedurze pisemnej. W tej sprawie wymagana jest jednomyślność wszystkich 27 państw.

Kilka dni temu premier Boris Johnson, zobowiązany przez parlament, wysłał do Brukseli wniosek o przełożenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii do końca stycznia.

- Jeśli europejscy przywódcy się na to zgodzą, to ten okres mógłby być skrócony. Wszystko zależy od tego, jak będą przebiegały prace w brytyjskim parlamencie nad przepisami wykonawczymi do umowy brexitowej - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

Zastrzegł jednak, że sytuacja może się zmienić i ten termin równie dobrze może być wydłużony, jeśli podczas ratyfikacji posłowie wprowadzą zmiany do umowy brexitowej bądź opowiedzą się za drugim referendum.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty