Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/Adam Guz
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/Adam Guz
Zamknięcie szkół, sytuacja na granicach oraz projekt Tarczy Antykryzysowej - to główne tematy poruszane na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zakończyło się w Kancelarii Premiera.
Godzina 17.30
Andrzej Duda powiedział, że tak zwana tarcza antykryzysowa będzie przedmiotem poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie rozpocznie się w południe.

- Zwołałem Radę Bezpieczeństwa Narodowego po to, żeby nad tymi rozwiązaniami porozmawiać w gronie całej polskiej sceny politycznej - to znaczy zapraszając przedstawicieli wszystkich ugrupowań parlamentarnych - podkreślał prezydent.

Zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa spotkanie będzie miało formułę telekonferencji.

Prezydent dodał, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego została zwołana, ponieważ jest konieczna zgodność w decyzji o podjęciu działań, łagodzących negatywne skutki epidemii.

- To musi być konsensus. To musi być tak, że po prostu parlament przyjmie ustawę i wszystkie ugrupowania zgodzą się na te rozwiązania - mówił Andrzej Duda.

Prezydent spodziewa się, że do ustawy mogą zostać zgłoszone poprawki.

- Trzeba się liczyć z tym, że będą różne propozycje ze strony tych ugrupowań, które dzisiaj są ugrupowaniami opozycyjnymi, ale liczę na to, że uda się tutaj wypracować konsensus i że będziemy mogli przyjąć takie rozwiązania, które w jak największym stopniu uratują polską gospodarkę i uratują także domowe rodzinne budżety. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie dalej - chociaż wszyscy mówią, że skutki dla światowej gospodarki - niestety także i naszej - będą dramatyczne, ale my musimy czynić wszystko, aby wspólnie poradzić sobie z tym problemem teraz i na przyszłość - dodał prezydent.

Godzina 16.00
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że do zapisów o Tarczy Antykryzysowej zostanie wprowadzony zapis mówiący o zwolnieniu części przedsiębiorców ze składek ZUS. Rozmawiał o tym z premierem, minister rozwoju, prezes ZUS i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Podkreślił, że chodzi o samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorstwa do 9 osób.

- Są różne programy przewidziane dla większych podmiotów. Natomiast uznałem, że dla tych podmiotów to ma znaczenie kluczowe, bo to były główne prośby z którymi do mnie się zwracano w ostatnich dniach. Po długiej dyskusji i obliczeniach ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50% w stosunku do lutego 2020 roku - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że do walki z koronawirusem i ograniczaniem jego negatywnych skutków dla polskiej gospodarki musimy stanąć wszyscy niezależnie od barw politycznych. Prezydent mówił, że w sprawie wdrażanych działań osłonowych konieczny jest konsensus.

Andrzej Duda powiedział, że tak zwana Tarcza Antykryzysowa będzie przedmiotem poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.



Godzina 14.00
Trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Andrzej Dudą poświęcone projektowi Tarczy. W spotkaniu uczestniczą również prezes ZUS Gertruda Uścińska oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Rzecznik rządu, Piotr Müller powiedział dziennikarzom, że do projektu wprowadzane są ostatnie poprawki. Rzecznik rządu dodał, że na bieżąco są też wprowadzane te elementy Tarczy, które można regulować na mocy rozporządzenia ministerialnego.

- Wsłuchujemy się również w głosy przedstawicieli wszystkich opcji parlamentarnych i głosy różnych grup społecznych - zapewnił Piotr Müller.

Przypomniał również, że w przyszłym tygodniu Sejm będzie procedował tę ustawę.

- Liczymy, że projekt zostanie szybko przyjęty przez parlament - powiedział.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił, że egzaminy maturalne i ósmoklasisty nie będą przesunięte.

- Jesteśmy przygotowani, aby przeprowadzić te egzaminy w terminie - zapewnił minister Dworczyk.

Przypomniał, że minister edukacji wydał rozporządzenie dotyczące kształcenia na odległość, aby szkoły mogły wykorzystać lepiej czas zawszenia.

Minister Dworczyk poinformował, że w ramach akcji "LOT do domu" ponad 20 tysięcy osób wróciło już do kraju. Zgłoszonych jest pond 40 tysięcy pasażerów.

Michał Dworczyk dodał, że obecnie unormowała się sytuacja na granicach. Wjazdy do Polski na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą - odbywają się na bieżąco.

Szef KPRM dziękował również Polakom za przestrzeganie zasad kwarantanny.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że do zapisów o Tarczy Antykryzysowej zostanie wprowadzony zapis mówiący o zwolnieniu części przedsiębiorców ze składek ZUS.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty