Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich.
Za było 230 posłów, przeciwko 226, a dwóch wstrzymało się od głosu. Projekt, nad którym pracowali wieczorem posłowie był drugim wniesionym w ciągu kilku dni przez Prawo i Sprawiedliwość.

Ustawa stanowi, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną oraz, że w przypadku stanu epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę wcześniej określonego w postanowieniu terminu wyborów, przy czym termin ten musi być zgodny z zapisami Konstytucji.

Ustawa dotyczy także ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich.

Głosowanie będzie się odbywało w godzinach 6.00- 20.00. W tym czasie wyborcy muszą umieścić kopertę ze swoją kartą do głosowania w specjalnej pocztowej skrzynce nadawczej na terenie tej gminy, w której znajdują się w spisie wyborców. Będą mogli to zrobić osobiście lub przy pomocy innej osoby.

Osobie, która ukradnie kartę do głosowania lub powiązane z nią dokumenty, albo umieszcza w skrzynce podrobiony głos, grozi do 3 lat więzienia.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku klub PiS wniósł do Sejmu w poniedziałek po południu.

Wcześniej posłowie w pierwszym czytaniu, stosunkiem głosów 230 do 225 zdecydowali o nieprzyjęciu wniosku o odrzucenie projektu w całości. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Sejm po południu przystąpił do pierwszego czytania projektu ustawy, po tym, jak posłowie zdecydowali w głosowaniu o wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad.

Projekt przedstawił w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, który wyjaśniał, że wyborca nie będzie musiał podejmować żadnej aktywności, aby w czasie wyborów prezydenckich uzyskać kartę do głosowania, bo doręczeniem i odbiorem dokumentów wyborczych zajmie się państwo.

- Proponowany projekt zakłada, że każdy z uprawnionych do głosowania, w celu oddania głosu otrzyma swój pakiet wyborczy i nie będzie zmuszony udawać się fizycznie do lokalu wyborczego. Nikt nie będzie musiał składać żadnych wniosków, zgłaszać potrzeby uzyskania pakietu wyborczego, czy też podejmować jakiejkolwiek aktywności dla uzyskania karty do głosowania. Państwo zapewni doręczenie dokumentów wyborczych. Za dostarczenie pakietów odpowiedzialny będzie operator wyznaczony w rozumieniu ustawy Prawo Pocztowe - mówił Krzysztof Sobolewski.

Poseł dodał, że projekt przedstawiony przez PiS jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej oraz opiniami Rady Europy. Podkreślił, że wszystkie siły polityczne powinny skupić się na polityce informacyjnej i docieraniu do obywateli z rzetelną informacją i uświadamianiu obywateli o przysługujących im prawach wyborczych.
Relacja Wojciecha Pszoniaka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty