Od najbliższego poniedziałku będzie można pójść do fryzjera, kosmetyczki, a także zjeść posiłek w restauracji. Zwiększy się również limit pasażerów w transporcie publicznym.
W salonach urody będzie obowiązek noszenia maseczek, gogli lub przyłbic - zarówno przez klientów, jak i obsługę. Należy używać, jeśli to możliwe, jednorazowych ręczników, a klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.
W gastronomii - główny limit to jedna osoba na 4 metry kwadratowe, a także dwumetrowa odległość między stolikami.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obie branże są nadal objęte rządową pomocą w ramach tarczy finansowej i antykryzysowej.
- Przewidują one wsparcie tych branż, które mają znaczące spadki dochodów. Dzisiaj udostępniamy finansowanie dla dziesiątek tysięcy firm. Już dzisiaj wiemy z całą pewnością, że dzięki naszym działaniom uratowaliśmy około 2 milionów miejsc pracy - poprzez postojowe, ulgi w zapłacie za ZUS, poprzez tarczę finansową, czyli bezpośrednie płatności dla firm na utrzymanie miejsc pracy - wyliczał szef rządu.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że potrzeba rosnących nakładów na służbę zdrowia, stąd konieczne jest funkcjonowanie gospodarki, obecnie w maksymalnie możliwym reżimie sanitarnym. Minister zwrócił uwagę na dwie główne zasady bezpieczeństwa.
- Dystansowanie się społeczne, utrzymywanie reżimu sanitarnego tak jak w poszczególnych sektorach - właśnie maseczki czy rękawiczki w gastronomii oraz odległość między siedzącymi przy stolikach. Drugi aspekt to szybkie wyłapywanie osób chorych, zarażonych wirusem - tłumaczył szef resortu zdrowia.
Od poniedziałku więcej osób będzie mogło również skorzystać z transportu publicznego. Nowy przelicznik określający limit pasażerów to 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących - w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.
Jak informował premier, w przypadku pojazdu z 50 miejscami siedzącymi i 100 stojącymi - będzie to około 45 pasażerów. - To znaczący przyrost, ale przy utrzymaniu pewnego dystansowania - mówił Mateusz Morawiecki.
Rząd zdecydował też o przedłużeniu do 12 czerwca kontroli na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
W kwietniu rząd przedstawił 4-etapowy harmonogram znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczas wcielono w życie dwa etapy odmrażania gospodarki - między innymi zwiększono liczbę osób mogących jednocześnie robić zakupy w sklepach, otwarto galerie handlowe, hotele miejsca noclegowe oraz umożliwiono wznowienie działalności. placówek kulturalnych - takich jak muzea i biblioteki.