Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano w Dzienniku Ustaw. Chodzi o stwierdzenie braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 10 maja.
Oznacza to, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma teraz 14 dni na wydanie postanowienia o zarządzeniu wyborów. Głosowanie powinno się odbyć w ciągu 60 dni.

W uchwale PKW sędziowie stwierdzili, że w zarządzonych na ten dzień wyborach prezydenckich nie było możliwości głosowania na kandydatów. PKW uznała, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie przepisu Kodeksu wyborczego, który skutkuje ponownym zarządzeniem wyborów w przypadku zarówno jednego, jak i braku kandydatów - wówczas też nie odbywa się głosowanie.

O 16 Senat zajmie się ustawą o wyborach prezydenckich, która przewiduje możliwość oddania głosu tradycyjnie, w lokalach wyborczych lub w formie korespondencyjnej. O 11 prace nad tą ustawą wznowią połączone komisje senackie: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza.

Na środę zaplanowano w Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy o wyborach prezydenckich.
Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty