Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Warszawa. Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Warszawa. Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Warszawie. Z początkiem lipca Polska objęła roczną prezydencję w ramach sojuszu zrzeszającego także Czechy, Słowację i Węgry.
Z szefami rządów tych państw spotka się również prezydent Andrzej Duda.

Szczyt premierów V4 poprzedzą bilateralne rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego i nowego szefa słowackiego rządu Igora Matovicia.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Polskiemu Radiu, że cele polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej wiążą się z negocjacjami unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy Europy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

"Jasny cel, aby wywalczyć sprawiedliwy podział tych środków, który będzie uwzględniał również kwestie związane z aktualnym stopniem dobrobytu, wynagrodzeń, dochodów liczonych na osobę w Europie Środkowo-Wschodniej" - mówił Piotr Müller. Jak dodał, mimo początkowych różnic - także w gronie Wyszehradu - znaleziono porozumienie co do najważniejszych kwestii.

"Tym zadaniem przez najbliższy rok dla Grupy Wyszehradzkiej są negocjacje podziału środków w ramach Funduszu Odbudowy Europy, a przez kolejne miesiące - szczegółowe negocjacje dotyczące budżetu unijnego. Tutaj kraje Europy Środkowej, w tym kraje Grupy Wyszehradzkiej, mają podobne cele i podobne zadania" - podkreślił Piotr Müller.

Piątkowe spotkanie premierów to niejedyne rozmowy na wysokim szczeblu politycznym w gronie Grupy Wyszehradzkiej. We wtorek w Wadowicach spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Węgier i Słowacji.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty