Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Podczas jednodniowego posiedzenia Sejmu posłowie mają wysłuchać informacji premiera na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.
Odbędzie się też pierwsze czytanie poselskiego projektu o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Przygotowali go posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt zakłada między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 i brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem. W regulacji zapisano także, że wszyscy medycy, którzy pójdą na kwarantannę lub izolację otrzymają sto procent wynagrodzenia. Podobnie będzie w przypadku przedstawicieli służb mundurowych.

Sejm rozpatrzy też trzy projekty ustaw przygotowanych przez kluby opozycyjne.

Koalicja Obywatelska zaproponowała, by w przypadku zamawiania sprzętu medycznego przez jednostki samorządu terytorialnego nie stosować Prawa zamówień publicznych.

Projekt Lewicy zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Propozycja PSL-u zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 złotych dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.

W porządku obrad jest też powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jedyną kandydatką na następczynię Adama Bodnara, którego kadencja skończyła się 9 września tego roku jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Została ona negatywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty