Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Paweł Płocharski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Paweł Płocharski [Radio Szczecin/Archiwum]
Głębokowodny port kontenerowy planowany w Świnoujściu będzie szkodził niemieckim kurortom nad Bałtykiem - pisze "Rzeczpospolita". Chodzi o środowisko naturalne.
Tymczasem Niemcy rozbudowują swój port w Lubece, a w sąsiedztwie są również niemieckie uzdrowiska Timmendorfer Strand i Niendorf.

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to przygotowywana sztandarowa inwestycja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Jest on potrzebny ponieważ do Szczecina, gdzie przeładowywane są kontenery, nie wpłyną największe statki do ich transportu.

Tymczasem niemieccy politycy - tu cytowana jest wypowiedź Christiana Pegela z SPD, to partia która rządzi Meklemburgią-Pomorzem Przednim - uważają, że terminal będzie miał transgraniczne skutki środowiskowe. Jakie - zmiana cyrkulacji wody w Świnoujściu doprowadzi do erozji plaż na niemieckiej części wyspy Uznam, awarie statków spowodują zanieczyszczenie wody, a ich wzmożony ruch doprowadzi do zatrucia powietrza.

W tym samym czasie, gdy u nas nie ruszyły jeszcze prace przy budowie, w Niemczech rozbudowywany jest terminal w Lubece Travemunde. Tam kosztem 40 milionów euro budowana jest baza do przeładunku celulozy. Terminal jest obok dwóch kurortów wypoczynkowych Timmendorfer Strand i Neindorf. Tam pobliski port kurortom nie przeszkadza - pisze "Rzeczpospolita".
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty