Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek zapowiedziała powstanie branżowych centrów umiejętności. To inwestycja w ramach obszaru "Odporność i konkurencyjność gospodarki" w Krajowym Planie Odbudowy.
Podczas posiedzenia połączonych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Gospodarki i Rozwoju wiceminister Machałek powiedziała, że centra będą w sobie łączyły kształcenie zawodowe, badania i współpracę z branżami oraz samorządami. Projekt zakłada powstanie 120 branżowych centrów umiejętności na potrzeby uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i pracowników firm.

"Centra powstaną na terenie całego kraju i będą prowadzone przez branżowe organizacje pracodawców" - mówi Marzena Machałek. Wiceminister mówiła, że wśród branż obecnych w centrach będą między innymi: branża dekarska, handlowa, motoryzacyjna, energetyki wiatrowej, transportu kolejowego oraz gospodarki odpadami

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas zaznaczyła, że podobne centra już funkcjonują. "Jaka będzie relacja między nowo powstałymi, a już funkcjonującymi centrami kształcenia praktycznego, centrami egzaminacyjnymi w szkolnictwie zawodowym i czy istnieje niebezpieczeństwo, że te nowe centra będą wchłaniać te już istniejące?" - pytała Krystyna Szumilas.

Na szeroko pojętą szkołę w KPO przeznaczono ponad 7 miliardów złotych. Środki te zostaną przydzielone w czterech obszarach: na rozwój infrastruktury badawczej, termomodernizację szkół, cyfryzację szkół i rozwój kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli oraz na kształcenie zawodowe i tworzenie nowych kadr dla gospodarki.
Podczas posiedzenia połączonych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Gospodarki i Rozwoju wiceminister Machałek powiedziała, że centra będą w sobie łączyć kształcenie zawodowe, badania i współpracę z branżami oraz samorządami.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty